Politkovskaya davasında eski polis yarbayı göz altına alındı

4

Rusya’da beş yıl önce faili meçhul cinayete kurban giden gazeteci Anna Politkovskaya davasında eski bir emniyet görevlisi cinayete azmettirmek şüphesiyle gözaltına alındı.

Başkent Moskova’da yürütülen soruşturma kapsamında eski emniyet görevlisi Yarbay Dimitri Pavluçenko cinayeti organize etmek ve cinayet silahını temin etmek iddiasıyla gözaltına alındı. Şüphelinin, kimliği henüz tespit edilemeyen bir şahıstan görev aldığı ve cinayeti para karşılığı organize ettiği belirtiliyor. Savcılık sözcüsü Vladimir Markin, bu kişi hakkında da ellerinde deliller olduğunu belirterek "Ancak henüz bu bilgileri açıklamak için çok erken" dedi.

 

Susturuculu silah temini

Pavluçenko'nun gözaltına alındığı haberi salı günü ilk kez "Novaya Gazeta" gazetesinde yayımlandı. Öldürülen gazetecinin de muhabir olarak çalıştığı gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Sergey Sokolov şüpheli polis memuru hakkında, cinayeti planlamak, cinayet için grup oluşturmak, grubun üyeleri arasında işbölümü yapmak, gazetecinin izlenmesini sağlamak ve ayrıca susturuculu silah temin etmek gibi iddialar bulunduğunu söyledi.

Saati 100 dolara istihbarat

Aynı gazetenin genel yayın yönetmeni Dimitri Muratov ise İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada Pavluçenko’ya cinayeti organize etme talimatını veren kişinin hala görevde olan bir başka polis memuru olduğunu iddia etti. Muratov, Pavluçenko’nun her gün saati 100 dolara bu şahsa istihbarat verdiğini de sözlerine ekledi.

Tanık koruma programına alınmış

Rus gizli polisi için görev yaptığı iddia edilen Pavluçenko, 2008 yılında yürütülen soruşturma sırasında gizli tanık olarak dinlenmiş ve kısa süre sonra tanık koruma programına alınmıştı.

Mahkeme heyeti bu duruşmalarda cinayete karıştıkları ileri sürülen iki Çeçen kardeş ile bir eski emniyet müdürünün delil yetersizliği nedeniyle önce serbest bırakılmasına karar vermişti. Ancak en üst mahkemenin alınan kararı bozması üzerine soruşturma derinleştirildi. Elde edilen yeni deliller sonucunda Çeçen kardeşler hakkında yeniden dava açıldı. Üçüncü kardeş ise Mayıs sonu Çeçenistan’da cinayet şüphelisi olarak gözaltına alındı. Üç kardeşin Pavluçenko tarafından cinayete azmettirildiği, Politkovskaya’nın günlük rutinini takip ettiği ve onu öldürdüğü sanılıyor.

Gazeteci Politkovskaya 2006 yılının Ekim ayında Moskova’daki dairesinin kapısı önünde silahla öldürülmüştü. 48 yaşında öldürülen kadın gazeteci, Çeçenistan’daki savaş sırasında hükümetin insan hakları ihlallerini ifşa etmişti.

Tüm dünyada kısa sürede bir simge haline gelen Politkovskaya cinayetinin aydınlatılması için uluslararası kamuoyundan Rus hükümetine çağrılarda bulunulmuştu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe