Moskova Türk elçiliği önünde Kaddafi, Esed ve Perinçek protestosu

12

Kendilerini Rusya Avrasya Gençlik Örgütü olarak tanıtan 8-10 kişilik bir grup Türkiye Moskova Büyükelçiliği önüne gelerek Kaddafi, Esed ve Perinçek’i destekleyen protesto gösterisi yaptı. Elçilik önüne göstericilerin gelmesine izin vermeyen Rus polisi, ancak yüz metre ileride basın açıklaması yapmalarına müsaade etti.

İddia edilen Ergenekon terör örgütü üyesi olmaktan tutuklanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Mehmet Perinçek’in göz altına alınmasına tepki gösteren protestocular, “Kaddafi diren!”, “Bugün Libya, yarın Suriye, sonraki gün de Rusya!” ve “Mehmet Perinçek’e özgürlük!” gibi pankartlar açtı.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan polis görevlileri, protestocuların Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanmak istediklerini, ancak Moskova Belediyesi Hamovniçi Bölge Dairesi’nin buna izin vermediğini kaydetti.

Gösteride konuşan ve ellerinde kendi bayraklarını tutan Avrasyacılar, “Mehmet, 21 Ağustos’ta, babası Doğu Perinçek’in tutuklanmasıyla ilgili uydurma Ergenekon davası sebebiyle gözaltına alındı. O suçsuzdur! Mehmet Türkiye’nin kahramanıdır! ABD’nin Orta Doğu politikasını ve Türk iktidarının Amerikan yanlısı politikalarını eleştirdiği için gözaltına alındı. Biz Türkiye’yi uyarıyoruz, eğer Libya ve Suriye’den yana olmazlarsa, Perinçek gibi kahramanları bırakmazlarsa bir gün sıra kendilerine de gelecek. Perinçek’i yalnız bırakmayacağız” iddiasında bulundu.

Irkçı bayrak açıldı

Cihan’a konuşan Avrasya Gençlik Örgütü Başkanı Pavel Kanışev, “Perinçek  Batı’ya, Amerika’ya karşı ortak mücadele etmeye çağırıyor. Bugün Türk iktidarı yanlış yolda. Türk iktidarı ABD’nin Orta Doğu politikasında oyuna gelmemeli. ABD Libya ve Suriye’nin ardından Türkiye’ye karşı oyunlar oynayacak. Biz burada Türkiye’yi uyarmak istiyoruz. Bir gün NATO tankları sizleri de ezerken bizleri hatırlayacaksınız.” dedi.

Göstericiler arasında dengesiz bir vatandaşın, “Perinçek kahraman, Erdoğan terörist!” şeklinde bağırması Avrasyalı gençleri de güldürdü. Avrasyacıların Rus ırkçıların sık sık kullandığı sarı, beyaz ve siyah renkli bayrak tutmaları da gözlerden kaçmadı. Gösteriyi altı polis izlerken, eylem olaysız şekilde sona erdi.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan