Çeçenistan’da bayram kana bulandı; iki ayrı saldırıda 7 kişi öldü

17

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin başkenti Grozni’de meydana gelen iki ayrı intihar saldırısı ile Ramazan Bayramı kana bulandı. Polis noktalarına gerçekleştirilen saldırılarda, 5 polis 7 kişi yaşamını yitirirken, 18 kişi de yaralandı.

 

Ria Novosti haber ajansı polisin Leninski bölgesinde şüphelinen bir militanı tutuklamaya çalışması sırasında ilk patlamanın gerçekleştiği, üçü polis olmak üzere beş kişinin yaralandığını bildirdi. Birinci saldırıdan yarım saat sonra yakın bölgede gerçekleştirilen ikinci saldırı ile birlikte ölü sayısı yediye çıktı.

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov bölge güvenlik güçleri ile yaptığı olağanüstü toplantıda hayatını kaybedenlerin cenaze işlemleri ve yaralıların tedavileri konusunda her türlü desteğin sağlanmasını istedi.

Kadirov yağtığı değerlendirmede, “Müslümanların kutsal gününde şehre haydutlarını gönderdiler. Bu vahşeti yürüten kişilerin ne şerefi ne vicdanı ne milliyeti ne de dini var. Yaşananlar tavizsiz ve acımasız bir mücadelenin zorunlu olduğunu gösteriyor” dedi. Çeçen lider polislerin sivillerin yaşamı için kendi hayatlarını hiçe saydıklarına dikkat çekti.

Çeçenistan 1990’larda ve 2000’lerin başında iki ayrılıkçı savaşa kalkıştı. Ancak son yıllarda Dağıstan ve İnguşetya’ya göre daha istikrarlı hale gelen Çeçenistan’da saldırılar kısmen azalmıştı.

Geçen yıl Ramazan Bayramı'nda da (9 Eylül 2011) komşu Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde bir pazar yerinde meydana gelen terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybederken, 138 kişi de yaralanmıştı.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Moskova, Cihan