Rusya, Türkiye’de kurulacak füze radarına karşı değil

6

Rusya, Avrupa güvenliği için oluşturulması planlanan füze kalkanının bir parçası olacak radar üssünün Türkiye’de kurulmasına karşı olmadığını açıkladı. Rusya NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin Türkiye’de kurulacak erken uyarı sisteminin ülkesi açısından “ciddi tehdit” oluşturmadığını söyledi.

Interfax’a konuşan Rogozin, “Konuya iki açıdan bakmamız gerekiyor. Birinci konu Rus askeri uzmanlar Türkiye’de kurulacak erken uyarı radar sisteminin Rusya’nın stratejik nükleer gücü açısından tehdit oluşturmadığını söylüyor.” dedi. Diğer taraftan, ABD’nin Rusya Federasyonu’nun da füze kalkanında yer alması ile ilgili sözünü ve müzakereleri dikkate almadan kendi projesini uygulamaya devam ettiği eleştirisi getiren Rogozin, ABD’nin füze kalkanı ile ilgili çalışmalarda NATO formatı dışına çıkıldığı iddiasında da bulundu.

ABD’nin erken uyarı radar sisteminin güney Avrupa ülkelerinden birine yerleştirileceği ile ilgili kararı çok önceden aldığını hatırlatan Rogozin, “Temmuz ayında Amerikalı askeri uzmanlarla birlikte Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le konuyu müzakere ettik. Türkiye’nin güney doğusunda İran sınırına yakın bir bölgeye erken uyarı radar sisteminin kurulmasında anlaşma sağlanmıştı” dedi.

Rusya’nın dışarıda tutularak yürütülen füze kakanı projesi ile ilgili çalışmaların Moskova açısından tehdit oluşturduğunu savunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ABD’ye sert eleştiriler getirmişti. Dün Moskova Devlet Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Fakültesinde öğrencilere hitap eden Lavrov, “ABD-NATO Avrupa füze savunma sisteminin Rusya’ya yönelik olmadığına dair onlar herhangi bir garanti vermek istemiyor… Avrupa füze savunma sistemi Washington’ın öngördüğü parametreler çerçevesinde uygulamaya konursa bu Rusya’nın stratejik nükleer gücüne açık bir tehdit anlamına gelir” uyarısı yaptı.

Rusya ve NATO Kasım 2010’da Lizbon’da gerçekleşen zirvede füze kalkanında işbirliği konusunda anlaşma sağlamıştı. Ancak Rusya’nın tam bir işbirliği teklifine olumsuz cevap veren NATO, iki ayrı yapı arasında bilgi paylaşımı yapılmasını destekliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan