Rusya’da tayfun uyarısı

3

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı önceki gün Japonya’yı vuran Talas tayfununun Rusya sınırlarına doğru geldiği uyarısı yaptı. Birkaç gün acil olmadıkça evlerinden çıkmamaları konusunda uyarı yapan bakanlık, balığa çıkılmamasını, birkaç gün yetecek kadar gıda ve ilaç depolanmasını istedi.

Rusya’nın en doğu sınırına yakın Japonyadaki Şikoku ve Honşu adalarında Talas tayfunun sebep olduğu şiddetli yağmurlar ve toprak kaymaları sonuncunda 20’den fazla kişi hayatını kaybetmiş ve 50’den fazla kişi de kaybolmuştu.

Primorya Meteoroloji Kurumu tarafından tayfunun hızının bugün 20 m/sn.’ye ulaştığı ve 24 saat içinde Primoryanın kuzey bölgelerinden güney doğu bölgesine doğru yöneleceği açıklandı. Bölgede güney kıyıları boyunca şiddetli yağmur ve rüzgar gece boyunca devam etti.  

Primoryanın bu yıl 12. defa gördüğü tayfunun maksimum hızı 27 m/sn., 400 km’ye dalga boyları 4-5 m. ulaşıyor. Talas tayfununun hızı Japonyadaki felakette 68 m/sn.’ye ulaşmıştı.

Olağanüstü Hal Bakanlığı Primorya halkını uyararak çok gerekli olmadıkça araçların kullanılmamasını ve bir kaç günlük gıda ve ilaç stoklanmasını tavsiye etti.

Moskova, Haberrus