Kremlin surlarına tırmanan Rus genç 33 dolar ceza ödedi

1

Moskova’da sıkı korunan Kremlin’in duvarına tıpkı örümcek adam gibi çıkmayı başaran Denis Dementyov (22) adlı bir Rus genç, tam 15 dakika boyu duvarlarda dolaştı. İnşaatçı olduğunu söyleyen maceracı genç Kremlin’e tırmandığı için bin ruble (yaklaşık 33 dolar) para cezası ödedi.

4 Eylül Moskova Günü bayram etkinliklerinde arkadaşlarıyla birlikte Kızıl Meydan’ı gezen Denis, bir fotoğraf anısı için Aleksandr Bahçesi’nde Kremlin’in duvarına atlamayı kafasına koydu. Olayı anlatan Denis, “Kremlin duvarına çıkmayı çok istedim. Fotoğraf için güzel bir kare olabilirdi” dedi.

Genç, Kremlin’e tırmanırken, fimdeki örümcek adam gibi metal jontlardan da yararlanmış. Denis, “Biraz dolaştım ve öbür tarafa göz attım. Borular, bacalar gördüm, ilginç değildi. Fakat yakındaki bir pencere açıktı. Ora girmeyi çok istiyordum. Yapabilirdim, hafif sıçrayış ve sonra ordasın! Ama..yapmadım” diye konuştu.

Daha sonra polisler tarafından gözaltına alınan Denis, “İyi ki pencereden içeri atlamadım. Polisler bana seni anında kurşuna dizerlerdi” şeklinde konuştu. Bir gün nezarethanede kalan genç ertesi gün bin ruble ceza ödeyerek serbest bırakıldı.

Olayı yorumlayan Rus basınına göre, bayram günü nedeniyle görevli polisler Denis’in Kremlin duvarlarında dolaştığını 15 dakika sonra fark etmiş.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan