Rusya’nın Yaroslavl bölgesinde uçak düştü; 45 ölü, 2 yaralı

13

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Küresel Politika Formu’na katılmak üzere Perşembe günü özel uçağı ile iniş yapacağı Rusya’nın Yaroslavl bölgesindeki Tunoşna havalimanına Yak-42 tip model Rus uçağı düştü. Yaroslavl Lokomotiv buz hokeyi oyuncularının bulunduğu uçak kazasında en az 45 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişinin de yaralı olduğu belirtiliyor.

 

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı uçağın kalkış sırasında düştüğü, 45 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı. Uçakta bulunan sekiz kişilik kabin ekibi de hayatını kaybederken, henüz kaza nedeni ile ilgili açıklama yapılmadı.

Yak-42 model Rus yapımı yolcu uçağının hokey takımını Belarus’un başkenti Minsk’e götürmek üzere havalandığı, ancak 2 kilometre mesafede Volga nehrinin kıyısına düştüğü belirtildi. İkiye bölünerek yanan uçağın bir kısmı da nehre düştü.

Medvedev kaza bölgesinde incelemelerde bulunacak

RIAN_00955426.LR.enTSİ 17:00’da meydana gelen kazada polis kaynakları cesetlerin nehirden toplandığını belirtti. Yarın foruma katılacak Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev kaza nedeni ile başsağlığı yayınladı. Medvedev’in yarın kaza bölgesinde incelemelerde bulunması bekleniyor.

Hayatta kalanlardan birinin Rus oyuncu Aleksander Galimov olduğu açıklandı. Galimov’un vücudunda yüzde 80 oranında yanık oluştuğu da gelen bilgiler arasında. Edinilen bilgiye göre 11 yabancının bulunduğu uçakta Türk vatandaşı bulunmuyor.

RIAN_00955381.HR.enRusya havacılık taşımacılığında kötü bir geçmişe sahip. Sovyet yapımı uçaklar sıklıkla düşerken, Medvedev gelecek yıldan itibaren bu uçakların hizmetten kaldırılmasını istemişti. Düşen Yak-42’nin 1980’den bu yana hizmet verdiği ifade ediliyor.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Yaroslavl, Cihan

{dmotion}xkxgki_plane-yak-42-crash-in-russia-with-hockey-team_news{/dmotion}