Moskova Merkez Camii yıkıldı, inşaat genişliyor

115

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan tarihi Merkez Camii yıkılarak inşaatı devam eden yeni camiini alanı genişletildi. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in izni ile temel ve çatı kısmı sorunlu olan caminin alanı da Rusya Müftüler Konseyi’ne devredildi. Böylece inşaat için ek süre alınan Merkez Camii külliyesinde çalışmalar yeniden başladı.

Uzun süredir inşaatı devam eden camiinin yaklaşık 120 milyon dolara mal olması bekleniyor. Açık ve kapalı alanda toplam 12 bin kişinin namaz kalabileceği caminin iç süslemelerini Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı üstlendi. Özellikle Cuma ve bayram namazlarında cemaatin ihtiyacını karşılaması mümkün olmayan küçük tarihi cami 1904’de ilk olarak inşa edilmişti. Yeni camide tarihi alanın da restore edilerek korunması planlanıyor.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin eski camiinin mevcut hali ile korumanın mümkün olmadığına işaret ederek, sağlam olmayan malzemeden yapılan eski camiinin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Tarihi camiinin yıkılmasına karşı çıkanlar ise, onarılmasının mümkün olduğunu savunuyor. Rusya Merkez Müftüsü Talget Taceddin’in de Moskova Belediye Başkanı Ravil Gaynuddin’e bir mektup yazarak camiinin yıkılmasını engellemesini istediği iddia edildi.

Merkez Camii 2008’de şehir tarihi miras listesine alınmış, geçen yıl da Rusya Müftüler Konseyi’nin talebi üzerine çıkarılmıştı.

Vedomosti gazetesi, Paris’te 75, Berlin’de 80 camii bulunurken, 2 milyon Müslüman’ın yaşadığı Moskova’da toplam 4 caminin bulunmasının yetersiz olduğuna dikkat çekti. Müslüman toplumun başkentte yeni camii inşaatı ile ilgili taleplerine ise henüz olumlu cevap alınabilmiş değil. Tekstilşiki bölgesinde planlanan yeni camiye yerel halktan gelen tepki üzerine belediye izin vermemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan