Rusya 2025’e kadar 10 milyon istihdam kaybı yaşayacak

8

Rusya’nın en büyük sorunlarından biri sayılan demografik durumun en kötü sürecine girdiği belirtildi. Ülke Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, 2025 yılına doğru Rusya’da çalışabilecek nüfus sayısının en az 10 milyon azalacağını uyardı.

 

Ülkenin Japonya sınırındaki Yujno-Sahalinsk kentinde yasadışı göçle mücadele konulu toplantıda konuşan Patruşev, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in talimatı doğrultusunda özel göç politikası konsepti hazırlayacaklarını kaydetti.

Rus yetkili, “Yüksek kalifiye iş gücü ve orta sınıf dediğimiz tabakanın temsilcilerini Rusya’ya çekmek hususunda yeni kararlar ve önlemler alınması gerekir. Belirlediğimiz plan ve inovasyon ekonomisine geçişle ilgili hedeflerin gerçekleştirilmesi için her alanda kalifiyeli kadroların eksik olduğu ciddi bir şekilde görülüyor. Rusya’ya mühendisler, çeşitli alanlardaki yüksek kalifiyeli kadrolar lazım. Özellikle petrol ve doğalgaz, makine yapımı ve ulaştırma alanlardaki dev altyapı projelerde bu eksiklik daha fazla hissediliyor” dedi.

Rusya’ya ucuz yabancı işçisinden ziyade, kalifiyeli elemanların gerekli olduğunu tekrarlayan Patruşev, “İşverenlerin ucuz iş gücünü tercih etmemeleri için yasadışı göçe karşı daha etkili çalışmalar yapmamız lazım. İşverenler Rus iş kaynaklarına destek olacak kadrolar hazırlamalı” diye konuştu.

Patruşev, “Ülkemiz demografik açısından en kötü bir döneme giriyor. 2011 yılından 2025 yılına doğru çalışabilecek iş gücünün en az 10 milyon azalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, genç ve ileri yaşlardaki ekonomik aktiflik düzeyinin artırılmasına ilişkin rezervler fiiliyatta tükenmiştir” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan