Hokey takımını yok eden feci kazada pilotaj hatası

5

Rusya’nın Yaroslavl kentinde 7 Eylül’de Turnoşna havalimanından kalkışı sırasında düşen Yak-42 model uçak kazası ile ilgili inceleme sonuçları basına yansımaya başladı. Kötü yakıt kullanıldığı ile ilgili bilgilerin yanı sıra pilotların tecrübesiz olduğu ve kalkış sırasında park fren kolunu indirmeyi unuttukları iddia ediliyor.

 

Feci kazada 7 mürettebatla birlikte 44 yolcu yaşamını yitirirken, Lokomotiv hokey takımı oyuncularının tamamı hayatını kaybetti. Kazada ağır yaralı olarak kurtulan Rus oyuncu Aleksander Galimov da önceki gün yaşamını yitirdi. Yaralı olarak kurtulan mürettebattan bir kişinin ise tedavisi sürüyor.

Moskovski Komsomolets (MK) gazetesine göre trajik olayda kaptan ve ikinci kaptanın Yak-42 tip uçak uçurmak için yeterli tecrübesi yok. Federal Havacılık Ajansı ve diğer soruşturma raporlarına göre uçuş tecrübesi olmayan pilotların hataları kazaya neden oldu.

İddialara göre pistin yarısından uçuşa başlayan Yak-42’nin kalkış sırasında arka tekerlekleri toprak ve çalılık zeminde de hareket etmiş. Sağa sola yalpalayarak kalkış yapmaya çalışan uçağın düşüşüne en büyük neden ise park fren kolunun indirilmemiş olması gösteriliyor. Kalkış için yeterli motor hızına ulaşamayan uçak, Volga nehri kıyısına çarparak yanmaya başladı. Feci kazada halen bir kişinin hastanede tedavisi devam ediyor.

8-10 bin saat uçuş tecrübesi gerekmesine rağmen birinci kaptan Andrey Solomentsev’in sadece bin 400 saatlik tecrübesi var. İkinci kaptan İgor Jevelov ise sadece 400 saat uçuş gerçekleştirmiş.

MK’nın kendi kaynağından edindiği bilgiye göre kara kutuda yer alan ses kayıtlarında birinci kaptan kendini iyi hissetmediğini, kontrolü yardımcısının almasını istiyor. MK’ya değerlendirmede bulunan test pilotu Sergey Kinişov ikinci pilotun donanımlı olmasının önemine dikkat çekerek, “Eğer kaptan aniden kendini kötü hissederse, ikinci kaptana güvenemiyorsa bu bir intihara benzer. Rus kaptanların hasta olma şansı yok. Diğer ülkelerde gerekçe göstermeden yılda üç kez uçmayabilir. Ancak Rusya’da bir kısım ilaçlar verilir ve yoluna devam eder” eleştirisi getirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan