Rus emekli evini Putin ve Medvedev’e miras bıraktı

8

Valeri Bajenov isimli bir Rus emekli, 78 metrekarelik evini Başbakan Vladimir Putin ve Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e miras olarak bıraktı.

Halk Cephesi çalışmaları bağlamında Moskova’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Putin, kendisini “Suvorovets” örgütü temsilcisi
olarak tanıtan emekli vatandaş Bajenov’dan ilginç bir teklifle karşılaştı. Bajenov, kendisinin 10 yıldır iktidar Birleşik Rusya partisi üyesi olduğunu anlatarak, “Sizinle üçüncü kez görüşüyorum. İlk görüşte bana kartınızı verdiniz. Bu 2000 yılında idi ve siz Devlet Başkanı oldunuz. İkinci görüşmemiz ise geçen yıl “Kendine ve Başkasına Yardım Et” projesi çerçevesinde oldu” dedi.

Putin’in saatlerini başkalarına hediye ettiğini övgüyle anlatan Bajenov, “Siz bir saatinizi çobanın oğluna, diğer saatinizi ise bir işçiye armağan ettiniz. Benim şöyle bir teklifim var, tüm oligarkların kolundan saatleri çıkarıp Suvorovcular Evi’ne (genç asker okulu) hediye etmek lazım” önerisinde bulundu.

Daha sonra emekli vatandaş, elindeki evrakı masaya bırakarak, “Ben evimi Putin ve Medvedev’e miras olarak bırakıyorum” diyerek herkesi şaşırttı. Putin bu sözler üzerine susmayı tercih ederken emekli vatandaş, “Ben kendi davranışımla örnek olmak istiyorum, Prohorov, Abramoviç de kendi mallarının yarısını vatandaşlara miras olarak bıraksın. Sizin yapacağınız iş, sadece valilere talimatta bulunmak, ve bu durumda bütçe masraflarının yarısı tasarruf edilir. Ben ayrıca Siz’in Devlet Başkanı olmanızı diliyorum. Ve sizden yeni kartınızı almamı arzuluyorum. Bana hediye verirsiniz?” dedi.

Putin, “Kartla ilgili konuyu daha sonra konuşuruz. Zengin insanlara gelince ise onlardan saatlarini almayacağız. Fakat kendileriyle samimi şekilde görüşüldüğünde onlar cimrilik yapmıyorlar” karşılığını verdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan