Rus oligark canlı yayında bir işadamını yumrukla yere serdi

3

Rus oligark Aleksandr Lebedev, ulusal NTV televizyonun “NTVşniki” programında tartıştığı işadamı Mirax Group eski Başkanı Sergey Polonski’yi yumruk darbeleri yere serdi.

Eski Sovyet döneminde KGB adına Londra’da SSCB elçiliğinde çalışan Lebedev’in yumruk tekniklerine sahip olduğu gözlerden kaçmazken, şok yaşayan Polonski herhangi bir karşılık vermedi. İngiltere'de yayınlanan The Independent ve London Evening Standard gazetelerini satın alan Lebedev, Rusya’da finans ve medya sektöründe faaliyet gösteriyor. 

NTV programında tartışmalar üzerine Polonski oligark Lebedev’i işaret ederek, “Suratına patlatmak geliyor insanın içinden” dedi. İfadelere sinirlenen Lebedev ayağa kalkınca Polonski, “Otur, otur diyorum” dedi. Fakat Lebedev aniden Mirax Group eski başkanına yumrukla saldırdı. Koltukta oturan Polonski’nin yere düşmesi üzerine sunucu devreye girdi ve güvenlik elemanlarını yardıma çağırdı.

Rus basınına olayı anlatan Lebedev, “Ben askerlik yaptım, gerisini siz düşünün. Ben ona vurmadım, sadece kendimden ittim. Çünkü Polonski iki saat bağırdı, zıpladı. Sonra da tehdit etmeye başladı” diye kendini savundu. Eho Moskvı radyosuna konuşan oligark, “Kendimi savunma kuralları çerçevesinde hareket ettim. Ve gerekirse dava açmaya hazırım” dedi.

Twitter’deki blogunda olayı anlatan Polonski ise, “Siz inanmayacaksınız, az önce Ledebev NTVşniki programında hiçbir sebep olmadan zıplayarak benim yüzüme vurdu. Şaka yapmıyorum” diye not etti. İşadamı dövüldüğünün kanıtı olarak yırtılan kot pantolonu ve kolundaki yarayı anlatan fotoğrafları da yayınladı. Polonski de olayla ilgili davacı olacak.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan