Rusya’da kutup ayısının bayana saldırması kamerada

47

Rusya’nın kuzeydoğusundaki Çukotka bölgesinde bir kutup ayısı bayana saldırısı bir cep telefonu kamerası ile görüntülendi. Görüntüde bölgenin bir eski hava üssü mıntıkasında kutup ayısının rahat şekilde dolaşması ve daha sonra da bayana saldırması yer alıyor. Olaya yakın alanda bulunan bazı vatandaşların ayını korkutabilmek için hayvana taş, demir ve şişeler fırlatıldığı belirtildi. Yırtıcı hayvan kendisine fırlatılan sert eşyalardan korkarak yerde yatan ve çığlıklar atan bayanı serbest bıraktı. Daha sonra kutup ayısı alanı terk etti.

 

Çukotka bölgesinde son zamanlarda vatandaşların sık sık kutup ayılarının saldırısına uğradığı da gelen bilgiler arasında. Ağustos ayında yine Şmidt kasabasında kutup ayısı saldırılarında iki erkek bir bayan olmak üzere üç kişi hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Rus güvenlik güçleri harekete geçerek, kasabada beş ayının peşine düşmüştü. Hayvanların üçü öldürülürken, ikisi ise kaçmıştı.

Olayla ilgili açıklama yapan Çukotka Hayvan Koruma Derneği Başkanı Andrey Boltunov,  ayıların vatandaşların oturduğu yerleşim alanlarından uzak tutulması gerektiğini belirtiyor. Boltunov, “Günümüzde kutup ayılarını korkutabilmek için özel araçlar var. Kuzey Kutup bölgesi kıyısında bulunan Mıs Şmidt kasabası da böyle araçlarla donatılmalı. Ayıların kasabada dolaşması fevkalade bir durum!” eleştirisi getirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{dmotion}xl71ro_the-polar-bear-attacks-woman_news{/dmotion}