Dağıstan’da polis noktasına çifte saldırı; 4 ölü 61 yaralı

65

Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti Mahaçkale’de gece saatlerinde meydana gelen iki saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 44’ü polis olmak üzere 61 kişi de yaralandı. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu kaydedildi.

 

Ria Novosti’ye açıklamada bulunan güvenlik yetkilileri, “Son verilere göre yaralı sayısı 61’e ölü sayısı da 4’e çıktı” dedi. Mahaçkale şehir merkezinde gece geç saatlerde 15 dakika ara ile meydana gelen patlamaların bomba yüklü araçlarla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı’na 500 metre mesafede meydana gelen saldırı nedeni ile bir polis yüzbaşısı da öldü. İlk saldırının insanları toplamak ve dikkat dağıtmak için gerçekleştirildiğini işaret eden yetkililer, ardından ikinci saldırının geldiğini vurguluyor.

İkinci saldırının bölgeden geçmekte olan polis konvoyunu hedef aldığı gelen bilgiler arasında. Yaralılardan 44’ünün polis olduğu, 1 yaralı polisin de yaşam tehlikesinin bunduğu belirtildi. Araç içinde infilak ettirilen bombanın 35 kilogram ağırlığında TNT kalıbına denk olduğu gelen bilgiler arasında.

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde ayrılıkçı hareketlere yönelik operasyonları sıklaşmasına rağmen bölgede intihar saldırılarının önü alınamıyor. Çeçenistan dışında İnguşetya ve Dağıstan’a da yayılan saldırılar başkent Moskova’ya kadar uzanabiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan