BDT ülkeleri serbest ticaret bölgesinde anlaşma sağlayamadı

6

Bağımsız Devletler Topluluğu serbes ticaret bölgesinin oluşturulması ile ilgili çerçeve belgede anlaşma sağlayamadı. Kazakistan’ın başkenti Almatı’da düzenlenen toplantının ardından basına değerlendirmede bulunan Kazakistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Umirzak Şukeyev, bir çok ülkenin farklı taleplerinin olduğunu bu konuda uzlaşı sağlamakta zorlandıklarını söyledi.

 

BDT ülkelerinin ikili ticari anlaşmaları olduğunu, ancak ortak bir anlaşma konusunda henüz mutabakata varamadıklarını belirten Şukeyev, “Taraflar farklılıkları gidermek için Ekim ortasına kadar ikinci bir oturum yapılması konusunda mutabakat sağladı” dedi.

BDT Sekreteri Sergey Lebedev de 18 Kasım’da St. Petersburg’da gerçekleşecek hükümet başkanları zirvesine kadar anlaşmanın hazır olabileceğini kaydetti.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kurulan BDT’de Rusya’nın dışında Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Tacikistan ve Özbekistan yer alıyor. BDT Anlaşmasını imzalamayan Ukrayna, BDT çalışmalarında yer alırken, Gürcistan Ağustos 2008 savaşının ardından örgütten ayrılmıştı.

Diğer taraftan Belarus, Kazakistan ve Rusya arasında oluşturulan Gümrük Birliği uygulamaya başladı. Kırgızistan ve diğer BDT ülkelerinin de Gümrük Birliği içinde yer alması için müzakereler sürüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan