Rusya’da Türk şirketine baskın, 450 bin dolarlık malı depodan götürdüler

119

Rusya’nın Krasnodar bölgesinde faaliyette bulunan Türk şirketi Union’un, alçı ve diğer inşaat malzemelerinden oluşan yaklaşık 450 bin dolarlık malını gece geç saatlerde iş yerine baskın yapan bir grup kamyonlara yükleyerek götürdü.

Baskın yapanların arasında güvenlik görevlilerinin de bulunduğunu kaydeden şirket sahibi Ali Seyran, Rus SKS inşaat firması ile yaşadıkları sorun nedeni ile önemli miktarda maddi kayıpları olduğunu söyledi. Daha önceden verdikleri mal karşılığı olan 130 bin doları da alamadıklarını ifade eden Seyran, “Akşam saatlerinde Temruk yerleşim alanındaki depomuza aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu bir grup kamyonlarla geldi. Kapının kilidini kırarak içeri giren şahıslar mallarımızı yükleyerek bölgede bulunan kendi depolarına aktardı” dedi.

 

Avukatları aracılığı ile olaya müdahale ettiklerini ve baskın sırasında yapılan yüklemeyi de kameraya kaydettiklerini ifade eden Seyran, “Bölge yetkili makamlarına şikayetlerimizi ilettik. Başlangıçta ilgilenmek istemediler. Ancak daha üst birimlerle görüşünce olaya müdahil oldular. Şu an baskın yapan güvenlik güçlerinden birini de gözaltına aldılar” şeklinde konuştu.

İki yıla yakın süredir Temruk ve Krasnodar’da bulunan depoları aracılığı Rusya inşaat sektörüne mal tedarik ettiklerini kaydeden Türk iş adamı, “Gelecekte Rusya’da önemli bir fabrika yatırımı düşünüyorduk. Yaşadığımız sorun planlarımızı yeniden gözden geçirmemize neden olacak. Rusya’da kısmen de olsa hala bu tür vakaların yaşanması bizleri iki kez düşünmeye sevk ediyor” eleştirisi getirdi.

Türk iş adamlarına da hatırlatmada bulunan Seyran, şirket çalışmalarını hukuk çerçevesinde yapmalarını ve mutlaka hukuki yollardan gerektiğinde haklarını arayabilecekleri alt yapıyı her zaman hazır bulundurmaları gerektiğini hatırlattı.

Kanun önünde haklarını arayacaklarını kaydeden Türk iş adamı, “Şimdi karşı taraf bizimle anlaşmaya çalışıyor. Gidip malları geri alabileceğimizi söylüyorlar. Ancak yağmurda alçıları nereye koydular bilmiyoruz. Bu mal güvenli korunaklı bir yerde olmazsa zarar görür. Bir de alacaklarımız var. Artık hakkımızı mahkeme önünde arayacağız” dedi. Türk iş adamı Rus makamlarından kendilerine bu konuda gerekli desteği vermelerini talep etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan