Rusya’da dazlakların 2011 raporu; 16 ölü, 90 yaralı

169

Rusya’da 2011 Ocak-Eylül aylarında ırkçı dazlakların toplam 16 yabancıyı öldürdüğü, 90 kişiyi ise yaraladığı belirtildi. Rus insan hakları savunucuları (SOVA) eski yıllara göre bu yıl dazlak saldırılarının az olduğuna işaret ederek, “İktidar kavgası için taktik değiştiriyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

SOVA’dan yapılan yazılı açıklamada, bu yıl dazlak saldırılarında yine esmer tenli yabancıların hedef alındığı belirtildi. Açıklamada, “Irkçı saldırılarında 16 kişi öldü, 90 kişi de yaralandı. Yedi kişi ölüm tehdidi aldı. Saldırılar Rusya’nın 25 bölgesinde meydana geldi. En fazla olay Moskova ve St.Petersburg kentinde yaşandı. Moskova’da yedi kişi öldürüldü, 19 kişi yaralandı. Moskova çevre bölgesinde dört kişi öldürüldü, yedi kişi yaralandı. St.Petersburg’ta üç kişi öldürüldü, 22 kişi yaralandı” bilgisi yer aldı.

Saldırılarla ilgili rakamları sıralayan SOVA, “Saldırılarda Orta Asya (dokuz ölü, 19 yaralı), Kafkasya (altı ölü, dokuz yaralı) kökenli vatandaşların yanı sıra 12 zenci ve 16 da sol görüşlü genç yaralandı. Çeşitli dini gruplara yönelik saldırılarda da 16 kişi yaralandı” değerlendirmesinde bulundu.

SOVA Merkezi uzmanı Vera Alperoviç’e göre, eski yıllara göre bu yıl daha az dazlak saldırısı yaşandı. Uzman, “Azalmanın nedeni şununla bağlı. Hem yönetici hem de sıradan üye düzeyindeki dazlaklar kamoyunun dikkatini sokak çatışmasından ziyade iktidarla kavga ve iktidar için mücadele kavgasına çekmeye çalışıyor. Onlar artık açık şekilde iktidar olduğu sürece yabancılara saldırmanın bir anlamının olmadığının propagandasına başladı” dedi.

Dazlaklar parlamentoya girmek istiyor


SOVA’ya göre, ırkçıların siyasi faaliyetlerinin artırılmasının bir başka nedeni parlamento alt kanadı Duma seçimlerinin yaklaşmasıyla ilgili. Basına konuşan yasaklı ırkçı örgüt Kaçak Göçe Karşı Harekat DPNİ Başkanı Aleksandr Belov da seçimle ilgili siyasi ihtiraslarının olduğunu doğruladı. Haberlere göre, yasaklı ırkçı örgüt liderleri siyasi partilerle sıkı işbiriği de yapıyor. Sova Merkezi’nin iddiasına göre, bu ilişkiler sadece aşırı sağçı Vladimir Jirinovski’nin LDPR partisiyle değil, aynı zamanda Adaletli Rusya ve Haklı Dava partileriyle, ayrıca da Başbakan Vladimir Putin’in kurduğu Halk Cephesi ile de bulunuyor.

4 Kasım'da ırkçıların Moskova'da 20 bin kişilik Rus Yürüyüşü eylemine hazırlandığı da gelen son bilgiler arasında. İnterfaks’a konuşan DPNİ Başkanı Belov, konuyla ilgili Moskova Belediyesi’ne dilekçe vereceklerini de kaydetti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan