Duma çocuk tacizcilerinin hadım edilmesine karar verdi

2

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma çocuklara yönelik cinsel suçluların kimyasal kastrasyonla, hap içirilerek ya da ilaç enjekte edilerek hadım edilmesini kabul etti. Oturumda bulunan vekillerden 1 çekimsere karşılık 331 oyla kabul edilen yasa, Kremlin’in onayına sunuldu.

Ceza, 14 yaşından küçük çocuklara yönelik yapılan cinsel suçları kapsıyor. Hapis cezasına çarptırılan suçluların özürleri ancak ceza sürelerinin yüzde 80’i dolduktan sonra değerlendirmeye alınacak. Ayrıca aynı suçla hakim karşısına çıkan suçlu, müebbet hapse mahkum edilebilecek.

Parlamento alt kanadı Duma Sağlık Koruma Komite Üyesi Tatyana Yakovleva yaptığı basın açıklamasında son 10 yılda Rusya’da çocuklara yönelik cinsel suçların 3-4 kat, 2005’le kıyaslandığında aradaki farkın 20 kat arttığını ve önlem için böyle bir karar alındığını söyledi.

Yakovleva, kimyasal kastrasyonun uygulandığı ülkelerde suç oranlarında yüzde 50 düşüş görüldüğünü bunun uluslararası kanunları ihlal etmediğini anlattı.

Yasa teklifini sunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev çocuk tacizcilerinin en ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyor ve liberal yaklaşımın kabul edilmesinin mümkün olmadığını savunuyor.

Kimyasal hadım Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Danimarka, İsrail, Norveç, İsveç, Polonya ve ABD’nin bir kısım eyaletlerinde uygulanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan