Rusya S-300 füze casusluğu yapan Çin’li bir ajanı yakaladığını açıkladı

56

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) S-300 füze savunma sistemleri ile ilgili bilgileri ele geçirmeye çalışan Çin’li bir ajanı yakaladıklarını açıkladı. Resmi delegasyonun tercümanı kimliği ile görev yapan Çin vatandaşı Tun Shenjun’un 28 Ekim 2010’da tutuklandığı kaydedildi.

FSB açıklamasında, “Soruşturma sırasında Çin vatandaşın resmi heyetlerde tercüman kimliğiyle ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin istihbarat kurumu Devlet Güvenliği Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda Rus vatandaşlarına para karşılığında devlet sırrı olan S-300 füzeleri ile ilgili teknik ve bakım belgelerinin peşinde olduğu ortaya çıkarıldı” denildi.

Rusya Genel Savcılığı’nın 4 Ekim’de tutuklu Çin’li ajanla ilgili davanın açılması için Moskova Kent Mahkemesi’ne belgeleri ulaştırdığı kaydedildi. Rus istihbaratına göre Çin’li ajan casusluk suçundan yargılanacak.

Rusya şimdiye kadar Çin’e S-300 füze savunma sistemlerinin satışını gerçekleştirdi ve Pekin’in lisansı da bulunuyor. Rusya S-300 füze savunma sistemlerini modernizasyon programı çerçevesinde S-400’lerle değiştiriyor.

Çin’li ajanının tutuklanması ile ilgili bilgi şimdiye kadar basından gizlenirken, Çinli yetkililerden ise ajan davası ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Moskova, Cihan