Putin’in denizin dibinden anfor bulması tiyatro imiş

9

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ağustos ayının başlarında Azov Denizi’nde sular altındaki Rus Atlantisi’ne dalış yapara iki metre derinlikten iki anfor çıkarması Rusya kamuoyunda tartışılıyor. Anforların hiç yosun bağlamamış olmasına dikkat çeken uzmanlar, tarihi eserlerin bölgeye sonradan konduğu yönünde eleştirilerini sürdürürken, Putin’in danışmanı Dmitri Peskov olayın bir kurgu olduğunu kabul etti.

Dalgıç kıyafetleri ile su yüzüne çıkan Putin elinde iki parça anforla gazetecilere poz vermiş, ilginç şovlarına bir yenisini eklemişti. Basınla çalışmalarını paylaşan Putin, “Çocuklar sağ olsun bulmakta yardımcı oldu… Burada şarap varmış, hepsini içmişler…” ifadelerini kullanmıştı.

Canlı yayına katılan Peskov, anforların bulunması ile ilgili olayın organize olduğunu kabul ederken, Putin’in geri dönüşünün Sovyetler Birliği eski lideri Leonid Brejnev dönemine benzetilmesi ile ilgili yaklaşımları da eleştirdi. Brejnev’in iyi bir Sovyet lideri olduğuna değinen Peskov, korkuların yersiz olduğunu söyledi. Yorumcular Putin’in petrol gelirleri ile bolluk içinde iktidarda kaldığı dönemi en çok 1982’de ölünceye kadar 18 yıl iktidar kalan eski Sovyet lideri Leonid Brejnev’e benzetiyor.

Liberal yaklaşımları ile bilinen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in yerine Putin’in aday gösterilebilmesi için farklı çalışmalarla sürekli gündemde tutulduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu tiyatronun arkasında da böyle bir hedef olduğunu iddia ediyor.

Vedomosti’den Yulia Taratuta’nın Putin’in bulduğu eski Yunan anforları ile ilgili sorusunu yanıtlayan Peskov, “Bu açık ki bölgede çalışma yapan arkeologlar oraya o anforları koydu. Putin onları tek başına bulmadı. Bunu mesele yapmamak lazım, zaten ben de izindeydim…” dedi.

Putin’le birlikte dalış yapan arkeolog ekibin içinde yer alan Vladimir Kuznetsov ise iddiaları yalanlayarak kendi ekibinden hiç kimsenin Putin’in bulması için bir yerlere anfor koymadığını savundu.

Putin’in bazı açılardan eski moda yaklaşımları sürdürdüğünü, mesela bilgisayar yerine elle yazmayı tercih ettiğini ifade eden Peskov ilginç iddialarda da bulundu. İnternet arama motorlarında Putin yazılınca en çok “patlatılan evler” ve “Kabayeva” haberleri çıktığına değinen Peskov, “Biz bunların teknik olarak nasıl yapıldığını biliyoruz…” eleştirisi getirdi.

1999 Duma seçimleri öncesi Moskova’da apartmanlara yönelik saldırılar gerçekleşmiş ve 300’den fazla kişi de yaşamını yitirmişti. Nisan 2008’de de Moskovski Korrespondent gazetesi eski jimnastik şampiyonu ve Duma milletvekili Alina Kabayeva ile evlendiği iddiasında bulunmuştu.

Putin’e çok yakın bir isim olarak bilinen Peskov, Mart 2012 seçimleri ile ilgili açıklamanın kendisi için de sürpriz olduğunu söyledi. “Kim daha önceden böyle bir açıklama yapılacağını biliyordum derse yalan söyler” iddiasında bulunan Peskov, yıllar önce iki liderin aldığı kararın kimse ile paylaşılmadığını vurguladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan