Medvedev, Gül'e başsağlığı diledi; 2 uçak dolusu yardım gönderiyor

20

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, yüze yakın vatandaşın yaşamını yitirdiği Van'da meydana gelen deprem nedeni ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü telefonla aradı, başsağlığı diledi. Kremlin Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Medvedev'in Türk meslektaşına depremle ilgili tüm çalışmalar için gereken yardımın yapılması ile ilgili öneride bulundu.

Rusya lideri Acil Durum Bakanlığı yetkililerine Türkiye'ye yardım yapılması için çalışmalara hazırlanması talimatını verdi. Basına bilgi veren Acil Durum Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı İrina Andrianova, "Rusya Devlet Başkanı'nın talimatıyla Türkiye'de meydana gelen depremde çalışmalar için hazır duruma geldik. Il-76 tipli iki uçak uçuşa hazır. Uçaklarda arama-kurtarma ekibi, özel köpek uzmanları, psikoloji uzmanlar, seyyar hastane, arama-kurtarma teknolojisi ve malzemeler bulunuyor" dedi.

Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm Basın Sözcüsü Oleg Moseyev, depremde Rus turistlerin zarar görmediğni de kaydetti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Moskova'da resmi ziyarette Ermenistan lideri Serj Sarkisyan da Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e başsağlığı mesajı gönderdi. Aliyev'in talimatıyla 100 kişilik Azeri arama-kurtarma ekibinin Türkiye'ye acilen gönderildiği de gelen bilgiler arasında.