Rusya'da madende dev altın külçesi bulundu

2745

Rusya’nın  Uzakdoğu bölgesindeki  “İrkindan”  yatağında  7 kilo 655 gramlık altın  keseği bulundu  .;ölgedeki altın üretiminin tarihinde bulunmuş bu en iri altın keseği  Rusya’nın  başlıca hazinesi olan Elmas Fonunu tamamlayacak.

Değeri 500 bin dolardan fazla  olan  altın keseği,Habarovsk  bölgesindeki “Vostok  adlı  altın  üretim işletmesi çalışanlarından Aleksandr  Starovoytov tarafından bulundu.  Adam, toprak ve taşlar arasında boksör eldiveni şeklindeki  parlak bir  külteyi gördü.  İncelemeler  24 ayar altın olduğunu gösterdi.

Bu altın keseğinin bulunması, “Vostok”  altın üretim işletmesi  için  40. kuruluş yıldönümü dolayisiyle bir çeşit armağan  olarak değerlendirilerek buna  40 yaşında“Voltok” işletmesi adı koymak kararlaştırıldı. Şimdi altın keseğinin Elmas Fonu tarafından  satın alınması için görüşmeler yapılıyor “Vostok” işletmesi  başkanı Genadiy Malişevskiy muhabirimize verdiği demeçte, böyle görüşmelerin kolayca  gitmediğini kaydederek . iri altın kesekleri üzerine talep büyük olduğu için satış fiyatlarının nominal değerinden daha  yüksek olacağını  söyledi ve şöyle konuştu;

Altın keseğinin  değeri Londra  altın borsasındaki afişe fiyata göre  belli edilir. Ama satış fiyatı cok daha yüksek olacak. Çünkü  benzeri yok.  Altın kesekleri koliksiyonları yapan milyarderler böylesine iri  altın keseği nominal  fiyatını 3 hatta 4 misli yüksek fiyata  satın anabilir. “Gohran”  bedelini önerilerimize göre belli edecek.

Son bulunan en iri altın  keseklerinden biri geçen yıl Kaliforniya’da bulundu.  3,l kiloluk  bu altın keseği arttırmada 400 bin dolara  satıldı.

Habarovsk eyaletinde bulunmuş  altın keseği yakın bir gelecekte  dünyanın en büyük altın ve platin kesekleri koleksiyonuna sahip olan Elmas Fonunu tamamlayacak. Pers hükümdanlarının  hazinelerine ve İngiliz krallık ailesinin haziresine  kıyaslanabilir Elmas Fonunu  ziyarete  gidernlerin değerli  taşların parlaklığından kör  olmamak için siyah gözlükler beraberinde almaları lazımderler.  Rusya’nın en zengin müzesi olah  Elmas Fonunda şaşılacak kadar  büyük değerler korunuyor. Bunlardan biri, “ Büyük üçgen “adlı dünyanın en iri  altın keseğidir. 36 kiloluk bu  altın keseği l842-de  Güney Urallardaki maden ocaklarından birinde Nikifor Sütkin  adlı bir işçi tarafından bulundu. “Mefistofeles” adlı altın keseği yalnızca 20 gramlık olduğu halde güzelliğiyle herkesi  hayretler içinde bırakıyor. Siyah kadefi üzerinde sergilenen bu altın keseği şekliyle,  Mefistofeles’in  profilini andırıyor. Magadan bölgesinde çalışan altın arayıcıları bunu bulunca insan elinin buna dokunladığından şüpheleniyordu. Ama  yapılmış incelemeler  hiç işlenmediğini gösterdi.