İnternetten film pazarlayan Rus çifte 1,2 milyar dolarlık telif davası

51

Rusya’da bir çifte internet üzerinden toplam 1,2 milyar dolar telif hakkı değeri olan Hollywood film kopyalarını sattığı gerekçesi ile dava açıldı. Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada mahkemenin Moskova Timiryazevski mahkemesinde görüleceği kaydedildi. Dava internet üzerinden telif hakları konusunda açılan ilk dava olması açısından önemli bulunuyor.

Soruşturma Komsiyonu’nun bilgilerine göre Rus çift filmlerin telif haklarını bir yabancıdan satın aldıklarını iddia ediyor. Rus çiftin kendi oluşturdukları interfilm.ru adlı portaldan çok düşük rakamlara ünlü filmlerin satışını gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Sitenin faaliyetleri Mayıs 2009’da durdurulmuştu. Nisan 2007 ve Eylül 2008 aralarında satışı yapılan 30’un üzerinde filmin arasında “Shrek 3” ve “28 Weeks Later” gibi ünlü yapımlar da yer alıyordu.

Bakanlık açıklamasında, “Korsanla Mücadele Kurumu’nun katkıları ile filmlerin uluslar arası telif hakkına sahip olan makamlara ulaşıldı. Toplam tefli hakkı değerinin 37 milyar ruble (1,2 milyar dolar) olduğu tahmin ediliyor” bilgisini aktardı.

Rusya Ceza Yasası’nın 146’ıncı maddesi gereğince dava açılan Andrey ve Natalya Lopukhov çifti suçlu bulunması durumunda en az 6 yıl hapis cezası alacak.

Rusya’da internet üzerinden yapılan yayın ve işlemler geleneksel medyaya göre çok daha özgür ve kontrolsüz olarak çalışıyor. Dünya Ticaret Örgütü üyeliği için 18 yıldır uğraş veren Rusya’nın en büyük engellerinden biri de telif hakları olarak biliniyor.