"İstanbul’da öldürülen Çeçenler, Domodedovo terör saldırısıyla ilgili"

149

İstanbul'da Zeytinburnu semtinde Çeçen uyruklu üç kişinin cadde ortasında infaz edilmesiyle ilgili Rusya’dan resmi açıklama geldi. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, öldürülen iki kişinin Domodedovo Havalimanı’na gerçekleştirilen terör saldırısı ile ilişkili olduğunu ve kırmızı bültenle arandığını söyledi. 
Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Markin, gazetecilere Ocak ayında Domodedovo Havalimanı’na gerçekleştirilen ve 37 kişinin öldüğü terör saldırısıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Markin soruşturma bağlamında Çeçen ayrılıkçı hareket liderlerinden Doku Umarov’un tutuklanması için Domodedovo bölge mahkemesince karar çıkartıldığını kaydetti.

Rus sözcü, soruşturmalar kapsamında Eylül ayında İstanbul’daki suikast olayına da değinerek konuyu araştırdıklarını söyledi. Markin, “İstanbul’da öldürülen şahıslar Domodedovo terör saldırısıyla ilgili aranıyordu. Soruşturma yoluyla, kırmızı bültenle aranan sanıklar Zaurbek Amriyev ve Rustam Altemirov’un Eylül ayında İstanbul’da öldürülmesiyle ilgili olay ise araştırılıyor” dedi.

21 Eylül’de İzvestiya gazetesine konuşan Rus güvenlik kaynakları da öldürülen Çeçenlerin Domodedovo terör saldırısıyla bağlantısının olduğunu iddia etmişti. Rus güvenlik görevlisine göre, infaz edilen üç Çeçen uyruklunun ikisi Umarov'a yakın isimler arasında yer alıyor.

Rus dış istihbarat teşkilatı SVR yurt dışında bir kısım infazlar gerçekleşirme suçlanıyor. Çeçen ayrılıkçı liderlerden Zelimhan Yandarbiyev’in Katar’da infazı ve Londra’da Aleksander Litvinenko’nun zehirlenerek öldürülmesi ile SVR’nin bağlantılı olabileceği iddia ediliyor. SVR Türkiye’deki infazlarla ilişkileri olduğu yönündeki iddiaları yalanlamıştı.