Moskova’da dazlak isyanına neden olan Kafkasyalı gence 20 yıl hapis

324

Moskova’da 6 Aralık'ta Spartak Moskova taraftarı Yegor Sviridov'u silahla ateş ederek öldüren Kafkasyalı genç (Rusya’ya bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti kökenli) Aslan Çerkesov’a, Moskova Kent Mahkemesi 20 yıl ağır hapis cezası verdi. Sviridov’un öldürülmesi Rusya’da kalabalık dazlak gösterilerine neden olmuştu.

Mahkeme, kavgada yer alan diğer beş Kafkasyalı gence de 10 yıla kadar hapis cezası verdi. Moskova Kent Mahkemesi, Çerkesov’un Spartak taraftarı Sviridov’u kasıtlı olarak öldürdüğünü belirtti. Sanık ayrıca holiganlık, insan salığına zarar vermek ve gasptan da suçlu bulundu. Çerkesov, duruşmada yaptığı konuşmasında “savunma amacıyla silah kullandığını” iddia etti. Savcılık, sanığa 23 yıl hapis cezası verilmesini talep etti.

Kavgada yer alan suçlulardan Nariman İsmailov, Sviridov’un arkadaşı Dmitri Petroçenko’nun kendisine ve annesine ağır küfür ettiğini iddia etti. İsmailov, kavganın bu nedenle çıktığını da öne sürdü.

Kavga sırasında Çerkezov’un, Spartak taraftarlarına 12 el ateş ettiği ve Sviridov’un da aldığı kurşun yarası sonucunda olay yerinde hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırıda iki taraftar da yaralanmıştı.

Sviridov’un dul eşi mahkeme kararını çok doğru bulduğunu ifade ederken, Çerkesov’un avukatı Dmitri Pankov, “Konuyu Yüksek Mahkeme’ye taşıyarak itirazda bulunacağız” dedi.

Sviridov’un öldürülmesinin ardından 11 Aralık’ta Manej Meydanı'nda 5 binin üzerinde ırkçı ve holigan toplanarak ortalığı savaş alanına çevirmişti. O tarihten itibaren çeşitli ırkçı Rus örgütler, her ayın 11’inde “Sviridov’u Anma Günü” olarak sokaklara çıkmaya çalışıyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de futbol taraftarının mezarını ziyaret ederek çiçek bırakmıştı.