Rusya, Türkiye’ye 156 dev çadırın bulunduğu ikinci uçağı gönderdi

54

Rusya, yaklaşık 570 vatandaşın yaşamını yitirdiği Van'da meydana gelen deprem nedeni ile Türkiye’ye insani yardım malzemesi dolu ikinci uçağını gönderdi.

Acil Durum Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin isteği doğrultusunda depremzedelere insani yardım için ikinci uçağın Cuma günü gönderildiği kaydedildi. Bakanlık Enformasyon Dairesi yetkilisi, “Acil Durum Bakanlığı’na ait İl-76 tipli uçak Moskova saatiyle 10.00’da Türkiye’nin Erzurum kentine gitmek üzere Moskova’ya yakın Ramenski Havalimanı’ndan kalktı. Uçakta 37 tonluk insani yardım malzemesi var” dedi.

Rus basında yer alan haberlere göre, Rusya ikinci uçakla Pamir-10 ve Pamir-30 tipli toplam 156 çadırı Türkiye’ye gönderdi. Acil Durum Bakanlığı, Pamir tipli çadırların doğa şartları bakımından dayanıklı olduğuna da işaret etti.

Rusya, ilk insani yardım uçağını dün göndermişti. Yardımın Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in talimatıyla gönderildiği de belirtilmişti. Rusya'dan çadır getiren uçak dün Erzurum Havalimanı'na inerken, Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya'dan gelen uçakta, 214 çadır var. Bu çadırlar 4'er, 10'ar ve 20'şer kişiliktir. Komşu devlet Rusya'ya, bu kötü günümüzde bize yardımcı olduğu için teşekkür ediyoruz'' şükranlarını iletmişti.

Devlet Başkanı Medvedev, depremin yaşandığı gün Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e telgraf çekerek başsağlığı dilemişti. Medvedev ertesi gün de kendisini ziyaret eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın huzurunda Gül’ü telefonla arayarak depremle ilgili tüm çalışmalar için gereken yardımın yapılması ile ilgili öneride bulunmuştu.