Rus dergisi PKK’lı kadın teröristlerin reklamını yaptı: "Silah bacıları"

486

Kommersant yayın grubuna ait Ogonyok dergisi, bu haftaki fotoğraf röportaj sayfasını terör örgütü PKK’nın kadın teröristlerine ayırdı. Yelena Barışeva imzalı ve “Silah Bacıları” başlıklı haberde önce PKK’nın kısa tanıtımı yapıldı. Savaş yüzünden Kürt kadınların erkeklerle aynı sahayı paylaştığını kaydeden muhabir Barışeva, “Kürtlerin en iyi dostları dağlardır. Öncelikle yeni gelenlere her an bombalı saldırıların olabileceği bölgeyi ve dağlarda saklanmayı öğretiyorlar” dedi.

Türkiye’nin PKK’ya karşı 30 yıldan fazladır mücadele ettiğini hatırlatan Ogonyok muhabiri, “Bu süre dilimi içinde geniş çaplı operasyonlar yapıldı, fakat çatışmalar sırasındaki ne taktik başarılar ne de uzayıp giden ihtilafın niteliği tarafların hiç birine kendi gerçeğini söylemeye çalışmasına müsade etmedi. Kürtler özerklik için savaştılar ve savaşmaya devam ediyorlar. Türkler de aynı zamanda kararlılıkla terörizmle mücadele ediyor. Diğer taraftan ise bu yıllar içinde karşılıklı zalimlik dünyanın en sakin yerlerinden birindeki hayat tarzını radikal şekilde değiştirdi” ifadelerine yer verdi.

Kürt kadınların da silaha sarıldığını yazan Barışeva, “PKK saflarında yaklaşık 10 bin gerilla savaşıyor ve bunların birkaç bini bayan. Onlar savaşla paralel olarak ortak dava ve kendi özel, kadın hakları için de savaşıyor. Meselenin özü şudur ki, Kürtlerin kültüründe kadınlar geleneksel olarak haklarından yoksun, onların kaderini erkekler belirliyor. Fakat PKK’ya katılan bayan gerillalar için bu kurallar artık çalışmıyor. Tüm savaşcılar hem kurşun karşısında hem de sivil hayatta eşit haklara sahip. Her iki cinsiyete ait yeni gelen acemiler birlikte eğitim yapıyor, ideolojik talimatlar alıyor ve yemek masasına oturuyor. Bayanlar şununla da onur duyuyor: Onların askeri hizmetleri sayesinde arka cephede kadınlara yönelik bakış açısı da değişti. Bazı babalar ise ilk kez kızlarına tercih hakkı veriyor: Ya evlen ya da gerilla örgütüne git” iddiasında bulundu.

Habere göre, PKK’lı bayanlar kendi adları yerine birbirlerine, “Yoldaş” diye hitap ediyor. Dergi, örgüte yeni katılan bayanların altı aylık hazırlık eğitiminden geçtiğini de kaydederek, “Gerillalar grup halinde ya dağlık ya da ormanlarda yaşıyor. Kamplarda elektrik jeneratörü, televizyon ve ideolojik hazırlık odaları var” dedi.  Bir fotoğrafın altında ise “Silah arkadaşları çatışmada ölen Zilan’la cenaze dansıyla vedalaşıyor” notu yer aldı. Ogonyok Tekoçin, Dersim, Kudi isimli teröristlerin fotoğraflarını da yayınladı.