Rusya’da otomatik geri alınan saatler fazla mesaiye neden oldu

107

“Kış Saati” uygulamasına geçmeyen Rusya’da otomatik olarak geri alınan bilgisayar ve cep telefonu saatleri nedeni ile Pazar günü çalışanların büyük çoğunluğunun bir saat daha fazla mesai yaptığı kaydedildi. Dünya genelinde uygulanan Kış Saati nedeni ile saatler bir saat geri alınırken, Rusya Şubat ayında aldığı kararla saatlerle oynama uygulamasını sona erdirmişti. Saatleri geri almayan Rusya ile Türkiye arasında saat farkı ise Mart ayına kadar iki saate çıkmış oldu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Şubat ayında doğu ve batı arasında 11 saat olan zaman dilimini 9’a indiren ve sürekli yaz saati dönemini başlatan yasayı onaylamıştı. Medvedev kararı gün ışığından daha fazla yararlanma anlayışının gereğinden fazla abartıldığı ve saat değişiminin sağlık üzerinden olumsuz etki yaptığı gerekçesi ile Kış Saati uygulaması kaldırılmıştı.

Pazar günü binlerce cep telefonu ve kişisel bilgisayarlar otomatik olarak Kış Saati uygulamasına geçerek saatleri bir saat geri aldı. Akşam eve dönmek için hazırlananlar ise geri alınan saat nedeni ile bir saat daha fazla işte kaldığı görüldü.

Sosyal paylaşım sitelerinde yaşadıklarını paylaşan Rus halkı, “cep telefonlarımız ve bilgisayarlarımız Medvedev’in yasasını dikkate almadı” esprisi yaptı. iPhone ve MacBook sahipleri otomatik update olmaması nedeni ile herhangi bir sorun yaşamazken, kol saati ile zamanı izleyenler de evlerine vaktinde dönebildi.