Van'lı Rus gelin Olesya, depremde yaşadıklarını anlattı

404
Van'da yaşayan ve Müslümanlığı kabul eden Rus gelin Olesya Baycan, deprem anında yaşadıklarını Ria Novosti'ye anlattı. Van'lı erkekle yeni evlenen Sibirya doğumlu Olesya, Van'da yaşadığı depremi hiç bir zaman unutmayacağını söyledi.

Evlerinin enkazını gösteren Olesya, "Burda daha önce evimiz vardı ve ailece burada oturuyorduk. Deprem sırasında ev aniden sallanmaya başladı. Dışarı çıkmak için kapıyı açmak bile mümkün değildi. Kapıyı açarak kendimizi dışarı zor attık, geri baktığımızda ise evden sadece toz duman kaldığını gördük" dedi.

Muhabire göre depremle birlikte "Güneşli Türkiye" başta olmak üzere Rus gelinin tüm hayalleri yıkıldı. Muhabir, Olesya'nın artık çadırda yaşadığını "üzüntüyle" anlatıyor. Olesya, çadırı kendi imkanlarıyla kurduklarını da belirtiyor.

Haberde, Van'ın köylerinde insanların zor koşullarda yaşamak zorunda kaldığı iddia ediliyor. Ajansa konuşan Cengiz Yılmaz adlı bir vatandaş, "Yakın zamanda kış geliyor, ama bizim çadırlarımız çok soğuk, soba da yok. Nasıl yaşacağız burada bilemiyoruz" eleştirisi getiriyor. 70 yaşındaki nine Kudrit İlhan da, "Ev çöktüğü zaman ben içerideydim, korkunç dakikalar yaşadım" dedi.

Haberde komşu bir köyde vatandaşların devletten yardım beklemeden kendi çaresine baktığı kaydedildi. Köyde bir düğün sırasında depremin yaşandığı ve gelinin ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldığı belirtilirken, ajansa konuşan damat Öztürk, "Gelin için dua ediyorum!" dedi.

Olesya, depremde yaralanan eşinin yarasını sararak, "Yeni hayata başlayacağız ve birbirimize bir şekilde yardım edeceğiz" temennisinde bulunuyor.