Çeçenistan’da 45 Türk işçi 25 gündür mahsur - ÖZEL

416

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramazan Kadirov’un sarayında çalışan 45 Türk işçi, işlerini tamamlamasına rağmen 25 gündür Türkiye’ye dönemiyor. İsimlerini açıklamak istemeyen Türk işçiler pasaport ve vizelerin de sorunlar olduğunu ve kendilerini getiren Türk inşaat şirketinin Türkiye’ye dönüşleri ile ilgili sorunlarını çözmediğini kaydetti.

Devlet Başkanlığı sarayında mermer, boya ve sıva işleri yaptıklarını ifade eden Türk işçilerin 5 Eylül’de Türkiye’ye dönmeleri gerekiyordu. Çeçenistan’ın başkenti Grozni’den karayolu ile Stavropol bölgesinde bulunan Mineralnıye Vodi Havalima’nına getirilen işçiler burada üç gün boyunca gümrüklerden geçerek uçağa binmek için mücadele verdi. Ancak vizelerinin süresinin dolması ve bir kısım yanlış işlemler nedeni ile gümrüklerden geçemeyen Türk işçiler yanlarındaki paraları da bölgede harcamak zorunda kaldı.

Havalimanından tekrar minübüslerle çalıştıkları inşaat firmasına dönmek zorunda kalan Türk işçiler inşaatın şantiyesinde kalıyor. Kurban Bayram’ını memleketlerinde geçirmek istediklerini kaydeden işçiler, “Burada kaloriferler yanmıyor. Düzenli olarak yemeğimiz çıkmıyor. Çok zor şartlarda yaşamımızı sürdürüyoruz. Kadirov’un sarayını yaptık. Ama biz burada donuyoruz. Bizimle ilgilenen kimse yok” siteminde bulundu.

İnşaat firmasının sahibinin de Grozni’de olmadığını ve kendilerini sürekli olarak bugün yarın diyerek oyaladıklarını kaydeden işçiler, artık ayaklanmak üzere oldukları uyarısı da yapıyor. Maaşlarını da tam olarak alamadıklarını ifade eden işçiler, yetkili makamların kendilerine sahip çıkmasını istiyor.