Moskova’da buruk Cumhuriyet Bayramı kutlaması -ÖZEL

304

Rusya’nın başkenti Moskova’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Swiss Otel’de 31 Ekim akşam üzeri gerçekleşti. Moskova’da bulunan Türk toplumu, yabancı büyükelçilik çalışanları ve Rus halkından yüzlerce misafirin katılımı ile gerçekleşti. Her geçen gün Türkiye’ye artan ilginin bir sonucu olarak yabancı misafirlerin resepsiyona yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti.

Van’da yaşanan deprem nedeni ile buruk bir bayram kutlaması olduğunu ifade eden Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin, Cumhuriyet’in 88’inci yıl dönümünü kutlamaktan onur duyduklarını söyledi. Henüz acıların çok taze olduğunu ifade eden Büyükelçi, “Moskova’da Rus ve Türk dostlarımızla bayramı kutluyoruz. Ancak buradaki Türk misafirler ve bizim aklımız Türkiye’de ve özellikle de Van’da. Fevkalade buruk bir bayram yaşıyoruz” dedi.

Son dönemde Türkiye’ye artan bir ilginin olduğunu kaydeden Büyükelçi, “Rusya Türkiye ilişkileri her alanda hızla gelişiyor. Bizim bu ilişkileri daha ileri taşıma hadefimiz var. Bu yolda ilerlediğimizi tahmin ediyorum. Birbirimizi çok daha iyi anlamayı ve iş birliği yapmayı öğrendik.” ifadelerini kullandı. Rusya’da yıl sonunda parlamento seçimleri ve Mart ayında yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerini hatırlatan Sezgin, özellikle bakanlar düzeyinde karşılıklı ziyaretlerin devam ettiğini hatırlattı.

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Ali Galip Savaşır da yaptığı değerlendirmede Moskova’da buruk bir Cumhuriyet Bayram’ı kutladıklarını, her şeye rağmen Moskova’daki Türk toplumunun birlikteliğinin kıvanç verici olduğunu söyledi. Büyükelçiliğin organize ettiği gecede yoğun bir kalabalık olduğunu ve RTİB olarak da geceye destek verdiklerini ifade eden Savaşır, “Yaklaşık 15 yıldır Moskova’dayım. Bu şekilde bir kutlamayı ilk kez yaşıyorum. Yoğun katılım memnuniyet verici” tespitinde bulundu.