Binlerce kişi “Birlik” için, dazlaklar da “Ruslar” için yürüdü

348

Rusya’da 4 Kasım “Ulusal Birlik Günü” kutlamaları çerçevesinde ülkenin meydanları gösteri alanlarına döndü. Başkent Moskova ve diğer illerde neo-Nazi gruplardan binlerce gösterici yabancı ve göçmen karşıtı slogan atarken, Kremlin yanlısı genç grup Naşi’ler ve anti-Faşist gruplar birlik çağrısı yaptı. Sadece Moskova’da 32 bin kişinin ayrı gösterilerde meydanları doldurduğu kaydediliyor.

Moskova’nın güneydoğu bölgesi Lyublina’da toplanan dazlaklar, “Rus Yürüyüşü”nde “Rusya Rusların, Avrupa da Beyazların!”, “Şanlı Rus halkı”, “Ruslar İleri!”, “Düşmanlara Ölüm, Yaşasın Halk!”, “Yaşasın Rusya!” gibi slogan ve dövizlerle gösteri düzenledi. Polisin müdahale etmediği neo-Nazi gösteride Rus ırkçı lideri Dmitri Demuşkin’e göre yaklaşık 25 bin kişi katıldı. Irkçı grupların yönetim aleyhinde slogan atmaları ve iktidar değişimi çağrısında bulunmaları da dikkat çekerken, polis sözcüsüne göre 7 bin kişi gösterilerde yer aldı.

İlk kez Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in 2004 yılında başlattığı “Birlik Günü” kutlamalarına Kremlin yanlısı gençlik örgütü Naşi de katıldı. Naşi örgütü üyeleri VDNH sergi parkında binlerce kişilik gösteri düzenledi.

Moskova’nın merkezindeki Puşkin meydanında ise aşırı sağcı Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski yaklaşık iki bin kişi ile miting yaptı. Rusya’da 10 milyon yabancı işçi bulunduğunu ve yabancıların büyük kentleri işgal ettiğini iddia eden Jirinovski, Çin, Japonya ve Türkiye’nin Rusya üzerinde emelleri olduğunu iddia etti. Jirinovski’ye göre Ankara Rusya Federasyonu içinde yer alan Türkçe konuşan halkları etkilemeye çalışıyor.

Rus Komünist Partisi, 4 Kasım günü vesilesiyle sokağa çıkarak tören yapmayacaklarını belirtti. Komünistler ise 7 Kasım’da meydanları dolduracak.

Ulusal Birlik Günü, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in önerisi ile 2005’den bu yana kutlanıyor. 1917 Bolşevik Devrimi’nin yıl dönümü olarak kutlanan 7 Kasım’a alternatif olarak geliştirilen 4 Kasım, Ortodokslar için de kutsal gün olarak değerlendiriliyor. 4 Kasım Rusya'nın Polonya'nın işgalinden 1612'de kurtuluşunu simgeliyor.