Rusya’da bir evde mumyalanmış 29 ceset bulundu

310

Rusya’nın Nijni Novgorod kentinde ihbar üzerine bir evde incelemelerde bulunan polis mumyalanmış 29 kadın cesedi ile karşılaştı. Polis kaynaklarına göre Moskova’dan 400 kilometre uzaktaki kentte 45 yaşındaki ünlü tarihçinin mezardan çaldığı cesetleri gelinlik ve diğer kıyafetlerle süsleyerek evinde koleksiyon yaptığı ortaya çıktı.

Polis zanlının ismini açıklamazken, yerel gazeteler zanlı olarak gözaltına alınan Anatoli Moskvin’in mezarlıklar konusunda uzmanlığı ile ün yaptığı kaydediliyor. Polis zanlının genç bayan mezarlarını seçtiği ve onların cesetlerini gizlice evine getirerek mumyaladığını belirtiyor. Polis kamerasının mezarlık haline gelmiş evden çektiği görüntüler de basına yansıdı.

Moskovski Komsomolets gazetesi Moskvin’in çantasında bir insan kemiğinin bulunmasının ardından gözaltına alındığına dikkat çekiyor. Polisin aldığı ihbar üzerine Moskvin’in evini ziyarete geldiği ve orada feci tablo ile karşılaştığı da iddialar arasında.

Yerel bir gazetenin editörlüğünü yapan Aleksey Yesin de The Moscow Times’a yaptığı değerlendirmede kendisi ile birlikte gazetede çalışmaları olduğunu, belirli gariplikleri olsa da bu denli bir olayı gerçekleştirebileceğine ihtimal vermediğini söyledi. Bu kadar cesedi evine nasıl taşıdığını anlayamadığını ifade eden Yesin, “Kendisi ile çalışırken bu yönde hiçbir işaret almadım” dedi.

Moskvin’in tarihi mezarlar ve bölgelerle ilgili bir dizi makalesi bulunuyor. 13 ayrı dilde çalışmaları bulunan ünlü tarihçi 2007’de verdiği özel röportajında henüz 7. sınıfa giderken mezarlıkları dolaşmaya başladığını vurguluyor. Nijni Novgorod kentindeki mezarlıkları kendinden daha iyi bilen kimsenin olmadığını ifade eden Moskvin, bazı günler mezarlarda yürüyerek 30 kilometre yol aldığını kaydediyor.

Tabut içinde bazı geceler uyuduğu bilgisini veren Moskvin, 11 yaşında iken bir yetişkinin kendisini zorla 11 yaşındaki bir kız çocuğunun cesedini öpmesi için zorladığını, sonrasında da cesetlere karşı ilgisinin arttığını iddia ediyor.