Rusya'da aç ayılar yol kesince, belediyeler ayıları beslemek için seferber oldu

200

Rusya’nın uzakdoğusundaki Sahalin adasında aç ayıların yiyecek bulmak için yollara çıktığı, köy, kasaba ve hatta kente indiği belirtildi. Aç ayıların yol kesip sürücülerden yiyecek almaya başlaması üzerine bölge yönetimleri harekete geçti. Binlerce ton balık alan belediyeler aç ayıları beslemeye başladı.

Ayıların Sahalin adasındaki yollara çıkarak araçların üzerine hareket etmesi ve şoförlerin hayvanlara yiyecekler atması da kameraya yansıdı. Aç ayıların yollarda yiyecek aramasına Rus basını, “Ayılar Sahalin bölgesindeki yollardan geçen şoförlerden yiyecek dileniyor” başlığını attı. Bazı vatandaşlar ayılara ekmek bırakırken, bir kamyon şoförünün hayvana sütlü krema konservesi atması da gözlerden kaçmadı.

Basında çıkan haberlere göre, Sahalin’in köy, kasaba ve kentlerinde ayılara rastlamak artık alışkanlık haline geldi. Yıl başından bu yana Sahalin adasındaki yerleşim alanlarında toplam 25 ayının öldürüldüğü de belirtildi. Rus uzmanlar yetkilileri, kış ayları öncesinde ayıların yem bulmak için “faal arayışta” olduğu hususunda uyarıyor.

Ayıların en çok görüldüğü Nevelski’de yerel merciler, ek önlemler almak zorunda kaldı.  Nevelski Belediye Yönetimi, ayıların gıdalanması bağlamında on bin ton balık alarak yakın ormanlara bıraktı. Belediye Basın Bürosu Başkanı Natalya Kukuşkina tarafından yapılan açıklamada, “Genellikle ayı insanla karşı karşıya gelmekten kaçınır. Fakat uzun kış uykusu öncesinde gıda yetersizliği yırtıcı hayvanın insanların yaşadığı yerlere doğru gelmesine neden oluyor. Sorunun çözümü için ayılara yem verilmesine de karar verdik. Bu bağlamda belediye çalışanlarının da katkısıyla sponsorluk yardımlarından elde edilen paralarla on ton balık satın alındı” dedi.