Rusya’da her 5 ilaçtan biri sahte

105

Rusya’da her beş ilaçtan birinin sahte olduğu belirtildi. Basında çıkan haberlere göre, Rus kara ilaç piyasasının yıllık payı da 300 milyon doları buluyor. Uzmanlar eczanelerde ne kadar sahte ilaç satıldığı konusunda da somut rakamların olmadığını belirtiyor.

Federal Sağlık Denetim Kurumu Roszdravnadzor’a göre, sahte ilaç piyasası yüzde 10’ları bulmuş durumda. Rus uzmanlar ise sektörde yüzde 20’lik bir kaçak olduğunu savunuyor. Resmi Rossiya kanalının Utro Rossii programına konuk olan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ilaç piyasasından sorumlu Daire Başkanı Diyana Mihaylova ise bu iddiaya katılmayarak, “Rakamlar yüzde 20’nin altında” dedi.

Rusya’nın Uluslararası Medicrime Sözleşmesi’ni imzaladığını hatırlatan Mihaylova, “Bu sözleşmeye katılmamız sadece Rusya Federasyonu’nun değil, aynı zamanda Avrupa ülkelerinin de başarısı. Sözleşme sadece sahte ilaç üretenin değil, satıcıların da cezalandırılmasını öngörüyor. Ayrıca burada sahte ilaçların ve malzemelerin imha edilmesi söz konusu” dedi.

İnternet üzerinden ve şüpheli bayilerden ilaç almayınız

Rus sağlık yetkilisi sahte ilaçlarla ilgili sıkı mücadele çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Öncelikle bu kontrolü ülkemizde Roszdravnadzor yapmakta. Bu kuruma müracaat etmek vatandaşın doğal hakkı. İkincisi ise kuşkulu bayilerden ilaç almayınız. Burada önemli olan büyük eczaneler. Çünkü bu tür eczaneler için imaj çok önemli. İnternet üzerinden de ilaç almayınız. Çünkü sahte ilaçların yarısı özellikle internet üzerinden dağıtılıyor” uyardı.