Kaçak general Rusya üzerinden Belarus'a geçmiş

358

Sahte pasaport ile K.Irak'a, oradan da Rusya'ya kaçan Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın adresi tespit edildi. Tümgeneral Bakıcı Belarus'a kaçarak, Ergenekon sanığı Bedrettin Dalan ile buluştu. İkili, Musevi bir işadamının Minsk'teki çiftliğinde kalıyor.

Takvim gazetesinin iddiasına göre firari paşa Beyaz Rusya'da kalıyor. Türkiye gündeminin en önemli davalarından biri olarak tarihe geçti. Kamuoyuna "İnternet Andıcı" olarak yansıyan dava, çok sayıda muvazzaf ve emekli askeri de adliye kapılarına getirdi. TSK'daki çok önemli noktalarda görev yapan askerlere yöneltilen suç ise önemliydi:

Nasıl kaçtı?  23 Ağustos'ta yattığı GATA'dan 3 gün sonra taburcu kararı çıktı ve Bakıcı aldığı bir hafta istirahat raporuyla GATA'dan ayrıldı. Kara Kuvvetleri'ndeki yeni görevine başlayan Bakıcı, bir aylık izin dilekçesi verdi. Dilekçesi onaylanan Bakıcı, 12 Eylül'de eşine verdiği vekâletnameyle emekliliğini istedi. Banka hesaplarındaki 300 bin lirayı da çeken Bakıcı sahte kimlikle Habur'dan K.Irak'taki Zaho kentine geçti. Oradan da kendi pasaportuyla Rusya'ya firar etti. Türkiye, Tümgeneral Mustafa Bakıcı'yı İnterpol aracılığıyla Rusya'dan istedi. Bakıcı'nın yakalanması için kırmızı bülten çıkarılması çalışmaları da başladı.

2007 yılında internet siteleri kurup bunlarla hükümet aleyhine kara propaganda yapmak. İşte bu iddiaların ortasındaki bir isim de hakkında tutuklama kararı bulunan Tümgeneral Mustafa Bakıcı'ydı. Bakıcı Şırnak'ta 23. Tümen Komutanlığı'nda görevli iken 2011 YAŞ Kararları ile Tümgeneralliğe terfi etti. Ancak hakkındaki iddialar nedeniyle Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı'na atandı.

İSTANBUL' DA TANIŞMIŞLAR

Ve hakkında yakalama kararı verilen Bakıcı, önce rapor aldı sonra emeklilik dilekçesi verip sırra kadem bastı. Bakıcı'nın 300 bin TL'lik parayla Kuzey Irak üzerinden Rusya'ya gittiği belirlendi. Peki Bakıcı neredeydi! İşte Takvim bu sorunun yanıtına ulaştı. Tümgeneral Bakıcı'nın Belarus'un başkenti Minsk'te bulunduğu öğrenildi. Bakıcı, burada hem Ergenekon hem de İnternet Andıcı'nın firari sanıklarından olan Bedrettin Dalan ile buluştu. Bakıcı'nın, Dalan ile birlikte Bulgaristan kökenli Musevi asıllı bir işadamının çiftliğinde kaldığı iddia edildi. Bu arada Bakıcı'nın, hakkında "Kırmızı Bülten" çıkarılan Bedrettin Dalan ile İstanbul'da tanıştığı ifade edildi. Tümgeneral Bakıcı'nın İstanbul'da Albay rütbesi ile görev yaptığı sırada tanıştığı Bedrettin Dalan ile birçok konuda birlikte hareket ettikleri belirtildi.

NİÇİN BELARUS?

Bedrettin Dalan ile Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Belarus'ta saklanıyor. Çünkü Belarus'la Türkiye arasında suçluların iadesi anlaşması bulunmuyor. Bu nedenle yakalansalar bile Türkiye'ye iade edilmeleri mümkün değil. Sinem Yalçın adlı genç kızın ölümüne yol açan Faruk Kalkavan da Belarus'ta yakalandı. Ancak iki ülke arasında suçluların iadesi mümkün olmadığı için Kalkavan hala Belarus'ta. Faruk Kalkavan'ın Türkiye'ye iadesinin nasıl gerçekleşeceği ise henüz netleşmedi.

ÇİÇEK'İN KOMUTANI

Tümgeneral Mustafa Bakıcı, aynı davada yargılanan Albay Dursun Çiçek'in görev yaptığı Bilgi Destek Dairesi'nin başkanıydı. Andıcın hazırlandığı iddia edilen bu dairenin başkanı olan Bakıcı, Çiçek'in de komutanıydı. Tümgeneral Bakıcı; İrticayla Mücadele Eylem Planı ile ilgili haberler 12 Haziran 2009 tarihinde medyada yer aldıktan sonra harekete geçmişti. Bakıcı, Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi'ndeki bilgisayarların 35 kez geri döndürülemeyecek şekilde silinmesinin talimatını vermekle suçlanıyor.