Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Patrik Kirill’le görüştü; Terörün dini olmaz

48

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’le resmi konutunda görüştü. Rusya’da yaşayan Müslümanların tarihi, dini dokusu ve dindarlığına her türlü müdahalenin bölgede barış, huzur, dinler ve kültürlerarası ilişkileri olumsuz etkilediğine değinen Görmez, Rusya’da yaşayan Müslüman toplulukların din özgürlükleri ve din eğitim hakları konusunda Patrik Kirill’in ihtimam gösterdiğini bildiklerini söyledi.


Türkiye’de yaşayan Hristiyan vatandaşların din ve vicdan özgürlükleri, din eğitim haklarını kendi hakları olarak gördüklerine değinen Diyanet İşleri Başkanı, “Tarihi dokunun kalıcı hale gelebilmesi için yaygın bir din eğitiminin geliştirilmesi gerekir… Bu durum her türlü yanlış dini yorumların varlık bulmasını engeller.” dedi.

Dini kurumların yetkinlik mücadelesine girmek yerine, herkesin kendi hakikatine bağlı kalarak manevi buhranların aşılması için işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydeden Görmez, “Bilhassa fakirlik, sefalet, şiddet, cinsellik, alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı gibi küresel sorunların aşılması için işbirliğine ihtiyaç bulunmaktadır.” hatırlatması yaptı.

Her hangi bir terörist saldırıyı dinin kendisine ve masum dindarlara maletmeye kalkışmanın, şiddet ve teröre destek anlamına geldiğini ifade eden Görmez, “Her hangi bir dini inancı ve akideyi, şiddet ve teröre mesnet kılmak, hele hele din kisvesi altında masum insanları katletmek, hiç bir dinin kabul edebileceği bir şey değildir.” ifadesini kullandı

İkili görüşmede, dinlerin dünyada bir değer olarak yükseldiği, dinler ve kültürler arası ilişkilerin, din ve vicdan özgürlüğünün önem kazandığı, farklı dini kurumların sık sık bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmalarının dünyanın barış ve huzuru için zorunlu olduğu bir zaman diliminde gerçekleşmesi bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Moskova ve Tüm Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill de ziyarette yaptığı konuşmada son zamanlarda Turkiye’yi ziyaret eden Rus vatandaşlarına gösterilen davranışlardan ötürü duyduğu memnuniyeti belirtirken, Turkiye’yi ziyaret eden Rus vatandaşlarına dini ihtiyaçlarının karşılanması noktasında Türk devletinin gösterdiği anlayışın takdire değer olduğunu ifade etti. Patrik Kirill ayrıca Antalya’da bulunan Ortodoks Kilisenin de kendilerini mutlu ettiğini vurguladı.

Resmi konutta gerçekleşen ve bir saat süren görüşmede Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Paçacı, Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Din Hizmetleri Müşaviri Fahri Sağlık, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Abdülkadir Özkan da eşlik etti.