Kommersant’ta deprem: Putin’e hakaretten iki gazeteci kovuldu

1

Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant’ın eki Vlast dergisinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e hakaret ifadelerinin yazılı olduğu oy pusulalarını yayınlayan üst düzey gazeteciler görevden alındı. Kommersant Holding’in CEO’su Andrey Galiyev ve Vlast  dergisi Genel Yayın Yönetmeni Maksim Kovalski’nin işine son veren yayınevinin sahibi oligark Alişar Usmanov, “Bu materyaller holiganlıkla eş değer” eleştirisi getirdi.

Yayınevinin CEO’su Demyan Kudriavtsev de yayından dolayı kendi blogunda özür diledi ve yönetime istifasını sundu. Kommersant’ın iç prosüdürü ve Rusya Federasyonu kanunlarının ihlal edildiğini kaydeden Kudriavtsev, “Profesyonel gazetecilikle uyuşmuyor. Yönetim olarak bu şekilde bir yayın dolayısı ile okuyucularımızdan ve ortaklarımızdan özür diliyorum” dedi. Kudriavtsev’in istifasının ise henüz kabul edilmediği kaydedildi.

Vlast’ın 12 Aralık’ta çıkan sayısında 4 Aralık Duma seçimleri ile ilgili bir dizi foto da yer aldı. Özellikle Londra ve yurt dışı sandıklarında kullanılan oylarda seçmenin küfürlü ifadeler yazdığı oy pusulaları makalenin konusu oldu. Seçim ihlalleri ile ilgili değerlendirmelerin ve görgü tanıklarının ifadelerinin yer aldığı derginin genel yayın yönetmen yardımcılığı görevini sürdüren Veronika Kutsillo da yayını savundu. Dergide küfürlü ifade kullanmadıklarını, bunların alıntı olduğunu kaydeden Kutsillo, bunu bir provokasyon olarak değerlendirmenin de yanlış olacağını savundu.

Usmanov Gazeta.ru’ya yaptığı açıklamada Kovalski aleyhine bir dava açılabileceğini de ima etti. Kommersant yayın evi Rusya’nın en büyük ve saygı duyulan bir haber kuruluşu olarak biliniyor. İngiliz Arsenal furbol kulübüne de ortak olan metal devi Usmanov, Kommersant’ı 2006’da satın almıştı.