Rusya’da petrol platformu devrildi; 4 ölü 49 kayıp

33

Rusya’nın uzak doğu bölgesi Sahalin adası açıklarında şiddetli fırtına nedeni ile petrol platformu devrildi. Bölge Acil Durum Bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre en az 4 kişi yaşamını yitirirken, mürettebattan 49 kişi de kayıp.

Kolskaya arama platformunda 67 kişilik mürettebatın çalıştığı sırada devrildiği, 14 kişinin ise sağ olarak kurtarılabildiği belirtildi. Rusya Ulaşım Bakanlığı da platformda 67 kişinin olduğunu doğruladı.

Rus petrol arama şirketi Arktikmorneftegazrazvedka tarafından işletilen platform, Gazprom için çalışmalarda bulunuyordu.

Sahalin adasının 200 kilometre açıklarında platformun fırtınaya yakalandığı ifade eden müfettişler, kaza nedeni olarak şiddetli fırtınaya kulelerin dayanamamasını gösterdi.

Çevre açısından herhangi tehlikeli bir durum olmadığını kaydeden Acil Durum Bakanlığı, “Kolskaya platformundaki tanklar minimum seviyede dolu idi. Herhangi bir sızıntı tehlikesi yok” açıklaması yaptı.

Arama kurtarma çalışmalarının eksi 17 derece soğruk hava ve şiddetli fırtına nedeni ile çok zor ilerlediği ifade ediliyor. Kayıp mürettebatın canlı bulunması ile ilgili ümitler zaman ilerledikçe azalıyor.