Moskova'da Türk vatandaşı rüşvetten yakalandı, suç ortağı Türk aranıyor

89

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir Türk vatandaşı (43) rüşvet alırken suçüstü yakalandı. Olayla ilgili aranan bir Türk vatandaşının da Türkiye’de saklandığı iddia edildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, IKEA firmasının Rusya Temsilciliği’nde çalışan ve kira işlerinden sorumlu İsveç uyruklu yöneticisinin 6,5 milyon ruble rüşvet almakla suçlandığı kaydedildi. Rus güvenlik görevlilerine göre, İsveçli işletmeci IKEA’daki makamını kullanarak dolandırıcılık çalışmalarını yönetmiş. IKEA yetkilisi ve başka iki Türk uyruklu suç ortağının 6,5 milyon ruble rüşvet karşılığında bir Rus işadamına ticari mekan kiralamaya çalıştığı ifade edildi.


İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre, Şubat ayı sonlarında IKEA MOS şirketinin kira işlerinden sorumlu söz konusu yöneticisi (35), Moskova’ya yakın Leninski bölgesindeki MEGA Teplıy Stan alışveriş merkezine ait iki ticaret mekanını kiralamak için bir Rus işadamıyla sözleşme yapmaya çalıştı. İsveçlinin imza işini sürüncemeye bıraktığı da öne sürüldü.


İddialara göre, sorunu çözmek için İşveçli işletmecinin suç ortağı bir Türk vatandaşı kiracı firmaya 360 bin dolar önerdi. Bu durumda Rus işadamı polise başvurarak yardım istedi. Olayla ilgili harekete geçen Rus güvenlik görevlileri gelişmeleri takibe aldı. İçişleri Bakanlığı açıklamasında, “İşadamı ve arabulucu arasındaki görüşmeler Bakanlığa ait Ekonomi Suçlarla Mücadele Masası yetkililerinin kontrolü altında yapılıyordu” denildi.

Basına konuşan Ekonomi Suçlarla Mücadele Masası Başkanı Sözcüsü Andrey Pilipçuk, “Görüşmelerde Rus işadamı istenilen rüşvetin fiyatını 225 bin dolara kadar indirmek için karşı tarafı ikna edebildi. Nisan ayında Türk, Moskova’da bir kafede 6,5 milyon rubleyi alırken yakalandı” dedi.

İsveçli zanlının ise kendi ülkesinde bulunduğu ve suç ortağı Türk vatandaşını kurtarmak için Rus savcıya rüşvet teklif ettiği de idda edildi. Polis, olayla ilgili başka bir Türk vatandaşın arandığını belirtiyor. Rus basınına göre, uluslararası suç çetesinin biri İsveç’te, diğeri ise Türkiye’de saklanıyor. Her ikisinin iadesi için Rus makamlar, İsveç ve Türk mercilere başvurduğu da belirtildi.

Polis sözcüsü Pilipçuk, Moskova’nın Tverski Mahkemesi kararıyla ismi açıklanmayan Türk vatandaşının şu anda 3 milyon ruble fidye karşılığında serbest bırakıldığını belirtti. Olayla ilgili IKEA Basın Bürosu’nun herhangi bir açıklama yapmak istemediği de belirtildi. Zanlıların 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.