Rus Büyükelçi'den Diyanet İşleri Başkanlığı'na ziyaret

38

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Rusya’da asırlar boyunca geliştirilen ‘Birlikte Yaşama’ modelinin muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovsky, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti. Başkan Görmez, ziyarette, Rusya’da asırlar boyunca geliştirilen ‘birlikte yaşama’ modelinin korunması ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Rusya ile olan ilişkilerin sadece iki ülke için değil, bütün bölge için önemli olduğunu kaydeden Görmez, büyükelçinin ziyaretininb kendisinin Moskova ziyareti ve Rusya Ortodoks Patriği Kirill ile bir araya gelmesinin hemen ardından gerçekleşmesinin, Rusya gezisinin pratik neticelere ulaşacağının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Patrik Kirill ile görüşmesinde, üç önemli hususu paylaştığını aktaran Başkan Görmez, bu hususlardan ilkinin, Rusya’da asırlar boyunca geliştirilen ‘Birlikte Yaşama’ modelinin muhafaza edilmesinin gerekliliği olduğunu söyledi.

Rus Çariçesi Katarina’nın, 18. yüzyılda Rusya’da oluşturduğu özgürlük havası sonrasında Müslümanların oluşturduğu ‘Birlikte Yaşama Tecrübesi’ üzerine akademik çalışmalar yaptığını hatırlatan Başkan Görmez, Avrupa’nın hiçbir yerinde görülmeyen birlikte yaşama kültürünün o dönem Rusyasında oluştuğunu kaydetti. Bu modelin korunması için ciddi bir eğitime ihtiyaç olduğunu vurgulayan Görmez, bunun için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

İkinci önemli hususun, ‘farklı ülkelerde eğitim gören öğrencilerin Rusya’ya taşıdığı farklı anlayışlar’ olduğunu söyleyen Görmez, bunun, sadece Rusya’nın değil, Balkanlar ve Avrupa’nın da ciddi bir sorunu olduğunu ifade etti. Bu tür yanlış anlayışların, tarih boyunca Rusya’da var olan beraber yaşama modeline uymadığını kaydeden Görmez, Rusya’da yaşayan Müslümanların diğer din ve kültürlerle birlikte barış içinde yaşamalarını sağlayan bir tarihi, dini dokuya sahip olduğunu hatırlattı.

Görmez, üçüncü ve en önemli konunun ise ‘yanlış anlayışların yol açtığı bireysel yanlışlıklardan hareketle, yöneticilerin bütün Müslümanları aynı kefeye koymaları’ olduğunu söyledi. Rus hükümetinin bu sorunu çözmek için elinde önemli bir güç olduğunu bildiren Görmez, bu gücün de bizzat Rusya’nın kendi tarihinde bulunan ‘Müslümanlarla Hristiyanların birlikte yaşama modelini geliştirmek’ olduğunu söyledi.

"DİN KONUSUNA SADECE GÜVENLİK PENCERESİNDEN BAKMAK YANLIŞ"

Son yıllarda, Rusya Federasyonu içindeki bazı ülkelerde yaşanan dini yasaklar ve kısıtlamaların, yanlışlıklara güç vereceğini ifade eden Görmez, Rus hükümetinin bu konuda önemli çalışmalara imza attığını bildiğini söyledi. Rus hükümetinin, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Rusya’da düzenlenen teoloji kongrelerine verdiği desteğe dikkat çeken Görmez, bütün bu çabaların yanı sıra ‘Rusya Modeli’nin geliştirilerek daha iyi noktalara getirilmesi gerektiğini kaydetti. Bunun da din konusuna sadece güvenlik penceresinden bakmamayı gerektirdiğini vurgulayan Başkan Görmez, konunun bölge için çok önemli olduğunu vurguladı.
Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovsky de Başkan Görmez’in çok önemli noktalara temas ettiğini bildirerek, bahsedilen sorunların giderilmesi için çaba sarf ettiklerini kaydetti. Moskova’da Avrupa’nın en büyük camisinin inşa edildiğini söyleyen İvanovsky, ayrıca, Rus okullarında eskiden beri bir eksiklik olan din derslerinin okutulmaya başlandığını da kaydetti.