Rumlar Suriye'ye askeri mühimmat götüren Rus gemisine el koydu

19

Suriye'ye gitmek üzere Rusya'nın St. Petersburg Limanı'ndan yola çıkan "Chariot" isimli Rus bandıralı gemi, Rum limanında alıkonuldu.Yakıt ikmali için Limasol limanına uğrayan gemide yapılan aramada 60 ton patlayıcı bulundu. Rum yetkililer durumla ilgili olarak AB ile temasa geçti.


Patlayıcı yüklü geminin alıkonması, akıllara Rum Kesimi'nde 11 Temmuz'daki deniz üssünde meydana gelen patlamayı getirdi. Geçtiğimiz yıl yine bir Rus gemisinin taşıdığı patlayıcılara el konmuş, Mari'deki deniz üssüne taşınan mühimmatın patlaması büyük bir felaketle sonuçlanmıştı.


ÜÇ HAFTA DOLAŞTI, YAKITI BİTİNCE RUM LİMANINA YANAŞTI

Güney Kıbrıs'ta yayımlanan bazı gazetelerde yer alan haberlere göre, bir ay kadar önce St. Petersburg Limanı'ndan Suriye'ye gitmek üzere demir alan "Chariot", AB'nin Suriye'ye uyguladığı ambargo nedeniyle üç haftadır Akdeniz'de dolaşarak, Lazkiye Limanı'na girmek için uygun zamanı kolluyordu. Ancak yakıtı tükenen gemi, ikmal için Limasol Limanı'na yanaşınca uluslararası kurallar gereği yükü arandı ve 60 ton patlayıcı taşıdığı saptandı.

KIRMIZI ALARM VE AB'YLE TEMAS

Yüküne el konulan gemiyle ilgili Güney Kıbrıs makamları devletlerarası kırmızı alarm verdi ve AB'yle temasa geçti. Geminin manifesto belgelerinde, çeşitli çap ve kalibrelerdeki 60 ton mermiden oluşan patlayıcı/mühimmatın alıcısı olarak Suriye Savunma Bakanlığı görünüyor. Dün akşamüzeri itibarıyla diplomatik yönetimini Rum Dışişleri Bakanlığı'nın üstlendiği ve ilgili bakanlıkların alarma girdiği konuda Brüksel, Rum Yönetimi'ne; geminin demir almasının yasaklanması ve yüküne el konulması yönünde kesin talimat verdi.

RUMLAR, RUSYA'YI KARŞISINA ALMAK İSTEMİYOR

Politis gazetesi haberinde, deniz üssündeki patlama benzeri bir olay yaşanmaması için hükümetin sorumluluğunu hatırlatırken, "Ancak bu yeni vukuatta durum daha da karmaşıklaşıyor çünkü bu sefer karşımızdaki, Güvenlik Konseyi kararı sebebiyle silah ambargosu uygulanan İran değil, geleneksel dostumuz ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Rusya'dır. Gerek Rusya'nın gerek Çin'in birkaç ay önce Beşşar Esed rejimine silah satışının yasaklanması yönünde karar çıkartılmasına itiraz ettiğini de biliyoruz." ifadelerini kullandı.