Emekli Rus odun aldı, kasalardan 79 adet Kalaşnikov çıktı

465
Rusya’da emekli bir vatandaş kışın yakmak için satın aldığı odun kasalarından Kalaşnikov marka otomatik silah çıkması üzerine güvenlik birimlerine haber verdi. Kasaların arasında inceleme yapan Rus güvenlik birimleri 253 adet de şarjör ve başa silahlara ait mühimmat buldu. Olaya el koyan Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin ise bölgeye hesap sormaya gidiyor.

Rusya’ya bağlı Udmurtiya Cumhuriyeti’ndeki Sovhoznıy kasabasında oturan emekli bir vatandaş, odun almak için bölgede bir kamyon şoförü ile anlaştı. Şoförden 64 tahta kasa satın alan vatandaş yedi kasanın içinden 79 Kalaşnikov silah, mermi dolu 253 adet şarjör ve çeşitli silah malzemeleri bulunca şaşkına döndü. Olaya el koyan güvenlik görevlileri, tahta kasaları satan şahsın bölgedeki İjmaş isimli Kalaşnikov silah üreten fabrikayla anlaşmalı bir özel firmada şoför (39) olarak çalıştığını tespit etti.

Görevlilere göre, daha önce şoföre imha edilmesi öngörülen eski silahların fabrika dışına çıkarılması talimatında bulunulmuştu. Silahları teslim alan zanlının silah dolu kasaları emekli vatandaşa sattığı ortaya çıkarıldı. Rus güvenlik görevlileri, zanlının bilinçli olarak silahları emekli vatandaşa satıp satmadığını da araştırıyor.

Haberlere göre, vakayla ilgili İjmaş silah fabrikasındaki sorumlu yetkililere de soruşturma açılabilir. Duruma el koyan Başbakan Yardımcısı Rogozin Twitter’dan yazdığı mesajında, “Emekli onlarca Kalaşnikov silahı bulmuş. İşte böyle! 24 Ocak’ta İjmaş fabrikasında görüşme yapacağım” diye yazdı.

Özellikle yangın ve diğer olağanüstü olayları fırsat olarak değerlendiren kaçakçıların ordudan mühimmat çaldıkları iddia ediliyor. Haziran ayında Udmirta silah deposunda çıkan yangında 95 kişi yaralanmış ve 12 bin kişi de bölgeden tahliye edilmişti.