Rus tüketiciler, McDonald's’ı içerik sakladığı gerekçesiyle mahkemeye verdi

152
Rusya Tüketici Hakları Koruma Derneği, ABD’nin McDonalds restoran zincirinin Moskova-McDonald’s ZAO kurumunu mahkemeye verdi. Rus tüketiciler, McDonalds’ı gıda ürünlerinin içeriği ile ilgili bilgileri saklamak ve müşterilerini kandırmakla suçluyor.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı “Soyuzekspertiza” inceleme kurumu McDonalds’ın bazı ürünlerini inceledi. Yapılan incelemelerde, dondurma dahil bazı süt ürünlerinin ambalajla ilgili GOST (Rusya gıda standartları) kurallarına uymadığı tespit edildi.

Ürünlerin hangi yağlardan hazırlandığı ve içeriğiyle ilgili bilgilerin olmadığı şikayetinde bulunan Tüketici Hakları Koruma Derneği yetkilileri, “İncelemelerde Moloçnıy (sütlü) kokteylinde bitkisel yağlar tespit edildi” dedi. McDonalds’ı Moskova Tverski Mahkemesi’ne veren dernek açıklamasında, “Böylece tüketiciler kandırılıyor, çünkü böyle kokteyller, teknik kurallar gereği hiç bir şekilde sütlü ürün sayılamaz. Derneğimiz McDonald’s restoranlarının Rus mevzuatlarını bilinçli olarak ihlal ettiğine inanıyor” denildi.

Rusya yasalarına göre McDonald’s gıda zinciri olarak kayıtlı olduğu için vergi konusunda da sorunları bulunuyor. Restoranlara göre daha az vergi ödeyen McDonald’s’ın ürünlerini paket içinde sunması ve gerekli tüm bilgileri de pakate yazması gerekiyor. McDonald’s yüzde 18 katma değer vergisi yerine yüzde 10 vergi ödüyor.

Rus tüketici derneğinin haksız kazanç sağlamakla suçladığı McDonald’s ise henüz bir açıklamada bulunmadı.

Tüketici Hakları Koruma Derneği, mahkemeden McDonalds’ın tüketicilere karşı davranışlarını “yasadışı” sayılmasını, ayrıca ambalajla ilgili mevzuatlar  çerçevesinde şirketten tüm ürünlerinin içeriği hususunda sağlam bilgi sunmayı taahhüt etmesini talebinde bulundu.

Sovyetler Birliği dağılmadan 31 Ocak 1990’da Rusya pazarına girmeyi başaran McDonald’s’ın bugün Rusya’da 310 restoran faaliyet gösteriyor. Dünyanın dev fast-food zinciri Rusya’da günlük ortalama 950 bin müşteriye ulaşıyor.