Devletin parasıyla yılbaşı kutlayan Rus yöneticinin işine son verildi

17
Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Patricia Kass’ı yılbaşı partisine davet ederek devletin parasıyla kutlama yapan Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom’a bağlı Atompredmetzoloto şirketi Başkan Vekili Tigran Haçaturov’un işine son verildi. Konuyla ilgili Twitter’de küçük bir not düşen Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, Haçaturov’un görevinden alındığını duyurdu.

Uydudan yayın yapan Dojd televizyonu, Fransız şarkıcı Kaas ve bir kaç Rus sanatçının da sahne aldığı yılbaşı gecesi için devlet kurumunun kasasından 12 milyon 500 bin ruble (yaklaşık 400 bin dolar) harcandığını iddia etti.

Haberler üzerine silah ve teknoloji sanayisinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Rogozin, iddiaların araştırılması talimatında bulundu. Yapılan araştırmalarda Rosatom’a bağlı Atompredmetzoloto şirketinin devlet kasasından gece için söz konusu paranın harcandığı tespit edildi.

Kurumun Başkan vekilini görevden alan Rogozin, ayrıca ceza olarak şirketin 12 üst düzey yetkilisinin harcanan parayı telafi edilmesi açısından kendi ceplerinden birer milyon ruble şirket kasasına ödeme yapmaları talimatında bulundu.