Rus yetkili: Uyuşturucunun dünya ekonomisine zararı 2 trilyon dolar

478

Rusya Federal Uyuşturucu İle Mücadele Servisi Başkanı Viktor İvanov uyuşturucu trafiğinin dünya ekonomisine zararının 2 trilyon dolar olduğunu açıkladı. Cenevre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Formu’nda konuşma yapan İvanov, dönen rakamın İngiltere ya da Fransa gibi ülkelerin toplam gayrisafi milli hasılasına eşit olduğuna dikkat çekti.

Tüm dünyada yaşanan mali krizin önemli nedenlerinden birinin uyuşturucu trafiği olduğunu kaydeden İvanov, “Narkotik ve uyuşturucu piyasası yaklaşık yıllık 500 milyar dolara çıktı. Bunun sağlık sektörü, işsizlik ve üretime olumsuz yansımaları dikkate alındığında verdiği zarar 2-3 kat daha fazla. Dünya ekonomisine yıllık zararı 2 trilyon doları buluyor” dedi.

Uyuşturucu sektöründe dönen paranın uluslar arası mali piyasaların zorunlu bir parçası haline geldiği eleştirisi getiren Rus yetkili, “Dünyanın en büyük bankaları kirli olan bu parayı uyuşturucu satıcılarından kabul ediyor ve dolaylı da olsa uyuşturucu üretimine katkı sağlamış oluyor” uyarısı yaptı.

Sadece Afganistan üzerinden gelen uyuşturucu rakamının 65 milyar doları bulduğunu ve bunun dünya ekonomisine zararının 200 milyar doları geçtiğini hatırlatan İvanov, para akışının daha şeffaf olmasını istedi.

İvanov yıl sonunda hükümet toplantısında verdiği bilgide de Rusya’da uyuşturucu kullananların sayısının 5 milyonu bulduğunu söylemişti. Rus yetkiliye göre ülkede enjeksiyon aracılığı ile HIV ve hepatit bulaşanların sayısı da 100 binli rakamlarla ifade ediliyor. Uyuşturucu kaçakçılığı nedeni ile 100 binden fazla kişinin hakim karşısına çıktığı ülkede sosyal destek programları için özel çalışmalar yapılıyor.

Rusya’nın verilerine göre 2001 yılında Afganistan’da Taliban rejiminin devrilmesinden bu yana uyuşturucu üretimi en az iki kat arttı. Rusya’da tüketilen eroinin yüzde 90’ı Afganistan’dan geliyor. Afganistan kaynaklı eroin nedeni ile her yıl tüm dünyada 100 bin kişi hayatını kaybederken, sadece Rusya’da 30 bin kişi ölüyor