Suriye’de kaybolan Rus gazeteci Türkiye’de

9

Suriye’de geçen haftadan bu yana kayıp olduğu belirtilen Rus gazeteci Aleksander Rubin’in Türkiye’de ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Ria Novosti’nin haberine göre, Tacikistan’da yayın yapan “Biznes i Politika” gazetesi için çalışan Rubin’den geçen haftadan bu yana haber alınamıyordu.

Tacik gazetenin editörü Cemşid Ulmasov yaptığı açıklamada, “Herşeyin yolunda olduğuna dair kendisinden mail aldım. Panik yapmaya gerek yok, kendisi şu anda Türkiye’de” dedi.

Rubin’in arkadaşı Anastasya Piçugina’da kendisi ile irtibata geçtiğini ve durumunun iyi olduğunu belirtti. Piçugina birkaç hafta önce, Rubin’le birlikte Şam’da İran vizesi almak istediklerini ve Tahran’a gitmeyi düşündüklerini de aktardı.

Rusya Büyükelçiliği çalışanı Artyom Savelyev, Rubin’in bulunduğu ve Suriye’den ayrıldığı ile ilgili bilgileri doğruladı.

Rubin’in kaybolmasının ardından harekete geçen Rusya Moskova Büyükelçiliği Suriye Bilişim Bakanlığı ile irtibata geçmiş, ancak herhangi bir sonuç alamamıştı. Bakanlık sözcüsü Aber Ahmed verdiği bilgide, tüm yabancı gazetecilerin kayıt yaptırmak zorunda olduğunu, ancak kendilerinde Rubin’le ilgili herhangi bir kayıt olmadığını belirtmişti.