Stalin’in torunu dedesini katil olarak suçlayan Duma’yı mahkemeye verdi

549

Eski SSCB lideri Josef Stalin’in torunu Yevgeni Djugaşvili, dedesini 1940’da Moskova’ya yakın Smolensk bölgesindeki Katın ormanında 20 binden fazla Polonya subayını infaz ettirmekle suçlayan parlamento alt kanadı Duma’ya dava açtı.

Duma Kasım 2010’da yaptığı oylamada İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet lider Josef Stalin'in emri ile Rusya'nın batı bölgesinde bulunan Katin'de 20 bin Polonyalı askerin katledildiği ile ilgili bildiriyi onaylamıştı.

Moskova Tverski Mahkemesi’ne dava açan Djugaşvili’nin avukatı Leonid Jura, herhangi bir mahkeme kararı olmadan Stalin’i konuyla ilgili suçlamanın anayasaya aykırı olduğunu, eski Sovyet liderinin şahsiyet ve onuruna karşı bir saygısızlık yapıldığını iddia etti.

Avukat Jura, 1940’da yaşanan katliamdan Nazi Almanyası liderlerinin suçlu olduğunu iddia ederek, “1946’da yapılan Nürnberg uluslararası askeri mahkemesi kararlarına göre Katın’da Polonya subaylarının kurşuna dizilmesinde Alman askeri üst düzey yetkililer German Göring ve Alfred Jodl suçlu bulundu. Stalin’i suçlayan Duma’nın açıklaması Nürnberg duruşmasında belirtilen tutuma aykırı ve temelsiz.” iddiasında bulundu.

Mahkeme ise, Yüksek Mahkeme’nin Stalin’in torununun davasına bakmayı reddettiğini hatırlatarak, Duma kararının eylem sayılmadığına dikkat çekti. Avukat mahkemeden konuyla ilgili devlet arşivlerinden gerekli belgelerin incelenmesi için duruşmanın ertelenmesini istedi. Mahkeme avukatın isteğine yeşil ışık yakarak duruşmayı 14 Şubat’a erteledi.

Stalin’in torunu daha önce de dedesinin “onur ve haysiyetini korumak” amacıyla Duma’ya 100 milyon ruble (yaklaşık 3,2 milyon dolar) tazminat davası açmıştı. Mahkeme ise bunu reddetmişti. Ekim ayında resmi 1. Kanal televizyonunun program sunucusu Vladimir Pozner ve başka medya kurumlarına aynı taleplerle dava açan Stalin’in torunu tüm davaları kaybetmişti.

Katın katliamı

Nisan 1940’ta Stalin’in talimatıyla 20 binden fazla Polonya subayı Katin ormanında infaz edilmiş ve SSCB onlarca yıl olaylarla ilgili Nazi Almanyası’nı suçlamıştı. 1990 yılında Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov sorumluluklarının olduğunu ilk kez kabul etmişti. Rusya son 20 yılda Katin faciasıyla ilgili bazı belgeleri açıklarken, Polonya asıl gizli dosyanın açıklanmasını talep ediyordu. Rusya olayı bir “Stalin rejimi vahşeti” olarak nitelendiriyor.

Nisan 2010’da Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in özel talimatıyla Katın katliamıyla ilgili gizli belgeler ilk kez gün ışığına çıkarıldı. “Yoldaş Stalin’e “ başlığı ile yayınlanan eski Sovyet İçişleri Komiserliği'ne (İstihbarat teşkilatı KGB'nin ilk versiyonlarından biri olan NKVD) ait bir belgede, üst düzey Sovyet yetkililerinin imzalarının bulunması dikkat çekti. Belgede askeri toplama kamplarında çok sayıda üst düzey Polonyalı askerin infazı ile ilgili konunun ele alınması isteniyor. 'Çok gizli' ibaresi bulunan belge ile, 14 bin 700 Polonya subayının esir kampında tutulduğu, Ukrayna ve Belarus topraklarında da toplam 11 bin Polonyalı askerin bulunduğu ve bunların kurşuna dizilmesi konusunun görüşülmesi talep ediliyor.