Gagarin'in uzay aracının mühendisi kendini yakarak intihar etti

112
Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin'in uzay aracının tasarımını yapan emekli mühendis Yevgeni Koskin (79) Moskova'da kendini ateşe vererek 12. kattan atladı. Feci şekilde yaşamını yitiren mühendisin kimliği iki hafta sonra ancak tespit edilebildi.

17 Ocak'ta meydana gelen feci olayda önce 30-40 yaşlarında bir gencin karşılıksız aşk üzerine kendini yakarak intihar ettiği iddia edilmişti. Fakat, talihsiz emekli mühendisin oğlu İgor (36) babasının kaybolduğunu polise bildirince güvenlik görevlileri teşhisi yapılamayan cesetle ilgili incelemeleri yeniden başlattı.

İgor babasının cesedini teşhis edince, olay Rus medyasında geniş yankılara yol açtı. Basına konuşan oğlu, "Babam uzun zamandır ağır hasta idi. Ve tek başına yaşıyordu" dedi. Rus güvenlik görevlileri, emekli mühendisin depresyona girerek intihar ettiğine inanıyor.

Polis, Koskin'in kendini yakmak için kullandığı ispirto dolu bidonu apartman girişinde bulurken, ispirtonun mühendise ait olduğu ortaya çıktı. Oğlu, babasının ispirtoyu tedavi amacıyla kullandığını belirtti.

Koskin, Gagarin'in 12 Nisan'da uzaya çıktığı Vostok aracının tasarımını yapan heyet içinde yer almıştı. Mühendis uzun yıllar eski SSCB ve daha sonra da Rusya'nın uzaycılık sanayisinde faaliyet gösteren Enerjiya isimli devlet kurumunda görev yapmıştı.

Kurumun Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, "Koskin bizim emekdar gazimiz. Onun defin merasimine katıldık. Çok neşeli insan idi, çoğu zaman şiir yazıyordu. Onun başına gelenlere çok üzüldük. Onun kaderi çok ağır oldu" denildi.