Ruslar için en sevimli Putin, en sevimsiz Gorbaçov

129

Rusya’da yapılan araştırmada son yüz yılın en sevimsiz liderleri eski SSCB lideri Mihail Gorbaçov ve günümüz Rusyası’nın ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin çıktı. En sevimli lider listesinin başında ise 4 Mart’ta Devlet Başkanlığı koltuğuna oturmaya hazırlanan Başbakan Vladimir Putin yer aldı.

Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi VTsIOM, ülke genelinde “Son 100 yılın Rus liderleri” başlıklı anket düzenledi. Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 61’i Başbakan Putin’in politikalarından memnun olduğunu belirtti. VTsIOM 2007’de ise bu rakamın yüzde 67 olduğuna dikkat çekti. Listenin ikinci sırasında yüzde 54 oy alan Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yer aldı.

Katılımcıların yüzde 39’u ise eski SSCB lideri Leonid Brejnev’in politikalarını olumlu değerlendirdi. Durgunluk dönemi ile hatırlanan Brejnev yıllarında istikrar olması Rus halkının olumlu bakmasına neden oluyor.

Çarlık Rusya’sı son çarı 2. Nikolay Romanov yüzde 31’le dördüncü olurken, eski SSCB kurucusu ve 1917 Bolşevik devrimi lideri Vladimir Lenin ve eski Sovyet lideri Josef Stalin yüzde 28 destek alarak 5. ve 6. sıraya yerleşti. Stalin’den sonra iktidara gelen Sovyet lideri Nikita Kruşçev yüzde 24 destek bulabildi.

Sovyetlerin kan dökülmeden dağılmasını sağlayan Gorbaçov yüzde 14’le en son sırada yer alırken, Yeltsin yüzde 17 ile sondan ikinci oldu.

VTsIOM araştırmasında 29-30 Ekim’de 148 bölgede ve bin 600 kişi arasında yaptı.